eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Polacy dorabiają na emeryturze

Polacy dorabiają na emeryturze

2019-04-17 12:10

Polacy dorabiają na emeryturze

Polacy dorabiają na emeryturze © shurkin_son - Fotolia.com

Niższy wiek emerytalny w naszym kraju stał się faktem. Czy wszyscy uprawnieni do świadczeń emerytalnych Polacy zamierzają zakończyć swoją przygodę z rynkiem pracy? Zdecydowanie nie. Główną przyczyną, dla której emeryci decydują się na kontynuowanie aktywności zawodowej jest chęć dorobienia do emerytury. Są też i tacy, którzy po prostu nie wyobrażają sobie siedzenia w domu. Z danych ZUS wynika, że na przestrzeni ostatnich czterech lat liczba pracujących emerytów wzrosła aż o 30%. Przeciętny ich wiek to 66 lat.
Należy przypomnieć, że po osiągnięciu wieku emerytalnego Polacy mogą dorabiać bez ograniczeń. Ci, którzy na emeryturę zdecydowali się przejść wcześniej, ze swoich dodatkowych dochodów muszą się rozliczać. Kontynuacja aktywności zawodowej to sposób zarówno na osiągnięcie wyższych dochodów, ja również na podwyższenie świadczenia emerytalnego. Obowiązujące przepisy mówią bowiem, że pracujący emeryt, od którego wynagrodzenia odprowadzane są składki ZUS ma prawo do przeliczenia swojej emerytury z uwzględnieniem dodatkowych okresów składkowych. Statystyki pokazują, że praca na emeryturze jest domeną kobiet (56 proc.).
– Z naszych obserwacji wynika, że średni wiek pracujących emerytek to 65 lat i trzy miesiące, czyli jest on ponad pięć lat wyższy od ustawowego wieku emerytalnego – mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Natomiast średni wiek dorabiających na emeryturze panów to 67 lat i trzy miesiące, czyli o dwa lata więcej niż ustalony obecnie wiek uprawniający do przejścia na emeryturę – dodaje.

fot. shurkin_son - Fotolia.com

Polacy dorabiają na emeryturze

Średni wiek pracujących emerytek to 65 lat i trzy miesiące, czyli jest on ponad pięć lat wyższy od ustawowego wieku emerytalnego.


U schyłku minionego roku pracowało w naszym kraju 742 tys. emerytów, a więc 13 proc. z 5,5 mln osób uprawnionych do emerytury. 40 proc. tej grupy to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Własną działalność gospodarczą prowadzi 29,2 proc., a osoby na umowie-zleceniu stanowią 25,8 proc. wszystkich pracujących emerytów. Do tego warto jeszcze doliczyć seniorów, którzy mimo przekroczenia wieku emerytalnego nie przeszli na emeryturę.
- Łączenie emerytury z dodatkową pracą jest dla wielu osób bardzo atrakcyjne gdyż dostają pieniądze z dwóch źródeł, ale jak zawsze w życiu ma to swoje konsekwencje – przestrzega rzeczniczka. – Gdy senior przestanie pracować zostanie mu goła emerytura, która byłaby znacznie wyższa, gdyby emeryt nie brał emerytury tylko pracował dalej. Tak robi około 20 proc. osób, dzięki czemu składki z ich konta nie są na bieżąco przez nich „konsumowane” tylko pracują na przyszłą wypłatę – wyjaśnia.

Inaczej sprawa wygląda, gdy senior zdecyduje się na wzięcie emerytury. Wtedy cała zgromadzona przez niego wcześniej składka jest przeliczana na świadczenie. I nawet, jeśli będzie potem pracował, to kwota emerytury będzie podwyższana jedynie o składkę odprowadzaną na bieżąco. Natomiast, jeśli wstrzyma się z przejściem na emeryturę, składka na jego koncie w ZUS dalej będzie waloryzowana (obecnie o 8 proc. rocznie). Do tego dochodzi bieżąca składka odprowadzana od pensji. Dzięki temu każdy rok odroczenia świadczenia podwyższa wypłatę o ok. 8‒9 proc.

Według najnowszych danych ZUS przeciętna wysokość emerytury w marcu 2018 roku wynosiła 2 179,28 zł brutto, przy czym średnie świadczenie pobierane przez mężczyzn wynosiło 2 717,09 zł, zaś kobiet - 1 817,75 zł.

Od marca 2019 roku najniższa emerytura, renta z powodu całkowitej niezdolności do pracy, renta socjalna i rodzinna wzrosły do 1100 złotych brutto. Taka kwota przysługuje tylko tym osobom, które maja określony staż pracy, czyli 20 lat kobiety i 25 lat mężczyźni.

oprac. : eGospodarka.pl


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: