eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kolejna podwyżka stóp w USA?

Kolejna podwyżka stóp w USA?

2006-06-05 10:22

Raport NFP pokazał, że sytuacja na rynku pracy w USA jest znacznie gorsza niż się jeszcze do piątku uważało. Wskazanie poniżej 100.000 jest tradycji uważane za sygnał, że koniunktura gospodarcza słabnie. Dane NFP oraz kilka wcześniejszych raportów, m.in. z sektora mieszkaniowego jak również danych o nastrojach konsumentów tworzą dość jednoznaczny obraz - amerykańska gospodarka spowalnia.

Przeczytaj także: Dane makro nie rozstrzygają sytuacji

Nie jest to nic nadzwyczajnego, że po silnej ekspansji następuje bardziej umiarkowany wzrost. Niepokojący jest jednak fakt, że dane o inflacji nie pasują do tego obrazu. Inflacja w USA, jak również w wielu innych gospodarkach rośnie. Rosną także oczekiwania inflacyjne – widoczne w cenach obligacji indeksowanych wskaźnikiem inflacji. Dla banku centralnego taka sytuacja stanowi bardzo poważny problem, który nie ma prostego rozwiązania. Rynek obecnie nie jest jednomyślny w kwestii dalszych podwyżek stóp. Dane ze sfery realnej przemawiają za pozostawieniem stóp na obecnym poziomie, dane o inflacji wręcz przeciwnie.

Sądzimy, że FED mimo słabszych danych będzie nadal podnosił stopy procentowe, gdyż wie, że pozwolenie oczekiwaniom inflacyjnym na „oderwanie się” od rzeczywistej inflacji jest większym niebezpieczeństwem niż spowolnienie gospodarcze, które dodatkowo pomoże w walce z inflacją. Reasumując, należy oczekiwać, że dolar będzie słabł wskutek publikacji słabych danych, lecz dane o inflacji lub działania FED będą go okresowo wspierały. Nie należy sądzić jednak, że z obecnych poziomów nastąpi jakiś silniejszy wzrost dolara, gdyż rynek będzie sobie stale zadawał to samo pytanie, czy to już koniec czy będzie jeszcze jedna podwyżka?

EUR/PLN

Osłabienie złotego późnym popołudniem w piątek było dość zaskakując, gdyż sytuacja na rynku międzynarodowym po publikacji raportu NFP powinna raczej skłaniać inwestorów do powrotu na rynki wschodzące. Pewnie by tak było, gdyby nie kolejna fala osłabienia się liry tureckiej, która położyła się cieniem na inne waluty. Wybory w Czechach, także były czynnikiem, który nie skłaniał inwestorów do pozostawienia długich pozycji w złotym na weekend. EURPLN reaguje obecnie głównie na sytuację na rynku międzynarodowym i taka sytuacja powinna trwać dopóki nie padnie odpowiedź na pytanie: kiedy FED przestanie podnosić stopy?. W związku z tym sądzimy, że obecny zakres wahań złotego 3.87-3.99 pozostanie utrzymany przez dłuższy czas i należy oczekiwać większej wrażliwości kursu na dane makroekonomiczne z zagranicy. Sądzimy, że ryzyko osłabienia jak i umocnienia z obecnych poziomów jest mniej więcej równe.

 

1 2

następna

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Mała płynność

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: