eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Mikrofirmy bez pożyczek i bez inwestycji

Mikrofirmy bez pożyczek i bez inwestycji

2018-10-23 11:55

Mikrofirmy bez pożyczek i bez inwestycji

Mikrofirmy nie pożyczają, więc się nie rozwijają © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Najnowsze badanie zrealizowane przez instytut Keralla Research dla firmy faktoringowej NFG dowodzi, że po pożyczki na sfinansowane bieżącej działalności lub inwestycje sięga dziś zaledwie 30-40% polskich przedsiębiorców. W tej grupie dominują przedstawiciele sektora MŚP z branży handlowej. Na drugim biegunie znajdują się mikrofirmy usługowe, które bieżącą działalność i inwestycje finansują głównie za pomocą własnych środków.

Przeczytaj także: Faktoring wykosi konkurencję?

Jak czytamy w raporcie, dziś bieżącą działalność zewnętrznymi środkami finansuje tylko około 1/3 przedsiębiorców z sektora MŚP, a 42% przeznacza zewnętrzne środki na inwestycje. Liderami w tym gronie są małe i średnie przedsiębiorstwa handlowe, których roczne przychody zawierają się w przedziale 2-50 mln złotych.

Pożyczane pieniądze służą najczęściej zapłacie faktur kontrahentów. Nieco rzadziej wykorzystuje się je do regulowania wynagrodzeń i podatków, czy do zapłaty za surowce i materiały niezbędne do prowadzenia niezakłóconej działalności. Powody, dla których firmy sięgają po zewnętrzne środki, to przede wszystkim długi czas oczekiwania na spływ należności oraz fakt, że kontrahenci potrafią znacząco zalegać z płatnościami.
– Niepokojący jest fakt, że dużo liczniejsza grupa przedsiębiorców zarówno na bieżącą działalność, jak i na inwestycje przeznacza wyłącznie wypracowane przez siebie środki. To 58-70% firm, w których dominują najmniejsze firmy, zatrudniające do 9 osób oraz prowadzące działalność usługową. Ich roczne przychody wynoszą mniej niż 5 mln zł – komentuje Dariusz Szkaradek, prezes NFG i dodaje: – Nie byłoby w tym nic złego, gdyby zarabiały wystarczająco dużo. Ale tak nie jest. To, że mikrofirmy nie korzystają z zewnętrznego wsparcia, oznacza dla nich stagnację i brak rozwoju. Dodatkowo płynność finansowa mikrofirm jest z reguły bardziej zagrożona niż w przypadku dużych podmiotów, ponieważ ich działalność jest w największym stopniu uzależniona od terminowych spłat dokonanych przez kontrahentów.

fot. mat. prasowe

Powody pożyczania środków na bieżącą działalność i cel wydatków

Pożyczane przez przedsiębiorców kwoty przeznaczane są głównie na zapłatę faktur kontrahentów.


Potwierdza to również ostatnie badanie Krajowego Rejestru Długów i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych – „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”. Na tle małych i średnich firm, to właśnie dla tych najmniejszych zatory płatnicze są największą barierą w ich działalności. Opóźnienia w płatnościach od kontrahentów utrudniają im też m.in. prowadzenie inwestycji.

– Mikrofirmy nie korzystają z zewnętrznego wsparcia, ponieważ nie chcą się dodatkowo zadłużać. Mają też problem z pozyskaniem finansowania z uwagi na fakt, że dla banków są po prostu mało wiarygodne – mówi prezes NFG i dodaje: – Nasze badanie pokazuje, że jeśli już rozważają pożyczkę, to głównie od znajomych lub rodziny. Dobrym rozwiązaniem jest też faktoring.

Ten ostatni nie bez powodu. Faktoring uwalnia pieniądze zamrożone w nieopłaconych jeszcze fakturach – a nie zmusza do zaciągania nowych zobowiązań. Skutecznie wspiera nie tylko bieżącą działalność przedsiębiorstwa, ale też jego rozwój.
– Z badania NFG widać wyraźnie, że istnieje zależność między wielkością firmy i jej rozwojem a sięganiem po zewnętrzne finansowanie. To potwierdzają też doświadczenia przedsiębiorstw zrzeszonych w programie Rzetelna Firma. Wielu mikroprzedsiębiorców dochodzi do takiego etapu rozwoju firmy, że aby dalej zwiększać produkcję czy skalę świadczonych usług, muszą skorzystać z cudzych pieniędzy, bo sami nie są w stanie szybko na to zarobić. Tyle że dla części z nich jest to duża bariera mentalna. Boją się ryzykować i w efekcie stają w miejscu, przegrywając rywalizację z bardziej rzutkimi konkurentami – zauważa Mirosław Sędłak, zarządzający programem Rzetelna Firma w ramach Kaczmarski Group.

fot. mat. prasowe

Problemy powodowane przez opóźnienia w płatnościach

Opóźnienia w płatnościach od kontrahentów utrudniają m.in. prowadzenie inwestycji.


Informacje o badaniu
Badanie ilościowe „Finansowanie działalności przez mikro, małe i średnie firmy w Polsce”, przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie losowo-kwotowej wśród N=500 aktywnych firm zatrudniających 1-9 (mikro), 10-49 (małe) i 50-249 osób (średnie) w proporcjach oddających strukturę krajowego rynku firm segmentu MŚP, zostało zrealizowane w sierpniu 2018 r.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (3)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: