eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Ekokredyt. Na co i dla kogo?

Ekokredyt. Na co i dla kogo?

2018-04-24 11:43

Ekokredyt. Na co i dla kogo?

Na co ekokredyt? © anetlanda - Fotolia.com

W ofercie rodzimych banków można znaleźć już całkiem sporo propozycji preferencyjnego finansowania inwestycji ekologicznych. Mogą one posłużyć zarówno wyposażeniu domu w nowoczesne technologie grzewcze, budowie zielonego budynku czy nawet zakupowi auta hybrydowego. Zainteresowani mają do wybory ekopożyczki, kredyty z dotacją czy dofinansowywaniem od urzędu miasta lub gminy. Wartość „zielonych kredytów”, których udzielił sam Bank Ochrony Środowiska od 1991 do 2016 r., sięga 18,6 mld zł. Na czym właściwie polega ekokredyt?

Przeczytaj także: Kredyt na ekologiczny dom

Ekologia stała się modą. Jemy coraz zdrowsze produkty, segregujemy śmieci, dbamy o środowisko. Ekotrendy wyraźnie widoczne są również w budownictwie. W dużej części są one wymogiem najnowszych regulacji, które w znaczny sposób zaostrzają warunki budowania domów. Warto przypomnieć chociażby, że do 2021 roku każdy nowy budynek będzie musiał charakteryzować się niemal zerowym zużyciem energii.
– Budowa domu energooszczędnego wiąże się z wykorzystaniem nowoczesnych technologii m.in. grzewczych i izolacyjnych, które sprawią, że budynek będzie potrzebował kilkukrotnie mniej energii do ogrzewania. W praktyce oznacza to znaczne oszczędności na rachunkach, ale także wyższe koszty inwestycji. Można zmniejszyć je, zaciągając kredyt ekologiczny z dotacją z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) lub Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Taki ekokredyt z dotacją jest dostępny w wybranych bankach i dotyczy konkretnego celu np. wymiany kotła węglowego na gazowy, instalacji pompy ciepła czy kolektorów słonecznych. Dopłaty wynoszą nawet do 40 proc. inwestycji, ale ich wysokość i dostępność zależy od regionu kraju. Możliwe jest także sfinansowanie z dotacją mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu obok domu powstaje własna mini elektrownia, która zasila budynek. W dłuższej perspektywie takie rozwiązanie może przynieść znaczne oszczędności, bo redukuje koszty utrzymania domu – mówi Leszek Zięba, ekspert ZFPF, mFinanse.

fot. anetlanda - Fotolia.com

Na co ekokredyt?

Zielony kredyt możemy zaciągnąć na budowę domu.


Ekologiczne zakupy z dopłatą od miasta


Interesującą propozycję wysuwają również miasta i gminy, które w ramach walki ze smogiem oferują Polakom dotacje do wymiany pieców. Dopłaty przeznaczone są dla tych mieszkańców, którzy zdecydują się na wymianę starych kotłów węglowych na spełniające unijne normy urządzenia nowej generacji, w tym m.in. kotły gazowe i elektryczne.
– By skorzystać z dopłaty, trzeba wcześniej sprawdzić dostępność programu i jego regulamin na stronie urzędu miasta lub gminy. Możliwe kwoty do uzyskania i terminy składania wniosków różnią się w zależności od regionu. Jeśli planujemy wymianę pieca no nowy, powinniśmy już teraz zainteresować się dopłatą, bo w wielu miastach wkrótce zakończy się nabór wniosków – mówi Michał Krajkowski, ekspert ZFPF, Notus Finanse.

Zielony kredyt na budowę domu


By zaciągnąć ekokredyt, nie trzeba jednak ograniczać się do ofert z dotacjami od państwa. Niektóre banki przygotowały bowiem własne produkty zielonych kredytów, które udzielane są na preferencyjnych warunkach.
– Przykładowo w ING Banku Śląskim można zaciągnąć kredyt hipoteczno-budowlany bez prowizji na dom pasywny lub energooszczędny. W przypadku dużej inwestycji, którą jest budowa domu z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, może być to atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnego kredytu hipotecznego, za który banki pobierają prowizję. Jeśli nie chcemy budować domu, ale wymieniamy sprzęt na energooszczędny, możemy z kolei ubiegać się o ekopożyczkę. W tym wypadku bank zaoferuje nam zwrot prowizji po trzech miesiącach terminowej spłaty zobowiązania. Prowizji nie zapłacimy także wtedy, gdy weźmiemy w ekoleasing samochód hybrydowy – dodaje Michał Krajkowski, ekspert ZFPF, Notus Finanse.

Czy ekokredyt się opłaca? Eksperci ZFPF radzą, by przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu zobowiązania, przeanalizować kilka ofert i sprawdzić, który bank zaoferuje najkorzystniejsze warunki finansowania. Może bowiem okazać się, że w innej instytucji uzyskamy np. niższe oprocentowanie przez cały okres kredytowania, co po podliczeniu całkowitych kosztów kredytu, będzie bardziej opłacalne niż brak prowizji w przypadku ekokredytu na budowę domu.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: