eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 13-19.03.2006

Rynki finansowe 13-19.03.2006

2006-03-20 10:57

Przeczytaj także: Rynki finansowe 6-12.03.2006


Zagraniczne rynki
Słabnąca inflacja w USA, a co za tym idzie coraz mniejsze prawdopodobieństwo podwyżki stóp przez FED, powoduje wzrost popytu na amerykańskie obligacje, a tym samym wzrost ich cen. Dwuletnie bony straciły na rentowności w ciągu tygodnia 10 pkt bazowych. Z kolei oczekiwanie wzrostu stóp procentowych w Japonii i strefie euro przyczyniło się do spadku cen papierów dłużnych w tych krajach. Dwuletnie obligacje niemieckie osiągnęły rentowność 3,22 proc., natomiast papiery japońskie o dziesięcioletnim terminie do wykupu charakteryzowały się rentownością na poziomie 1,73 proc.

RYNKI AKCJI


Polski rynek
We wtorek indeks WIG20 opuścił kanał dwumiesięcznego horyzontu dołem, spadając poniżej wsparcia na poziomie 2 750 pkt. Wybicie to szybko okazało się pułapką i indeks już w środę powrócił do kanału. W skali całego tygodnia WIG20 zyskał 2,66 proc., osiągając wartość 2 831,34 pkt. Jeszcze więcej zyskał indeks średnich spółek MIDWIG, rosnąc o 4,47 proc. do poziomu 2 679,67 pkt. Wzrostom sprzyjała pozytywna atmosfera na zagranicznych parkietach oraz spadek rentowności dziesięcioletnich obligacji amerykańskich do poziomu przebitych szczytów. Dalsza koniunktura na naszym parkiecie w dużej mierze będzie zależeć od tego, czy jest to ruch powrotny do przebitych szczytów i rentowności powrócą do wzrostów, czy też będą kontynuować spadki.Również rynek towarowy sprzyjał bykom na rynkach "emerging markets" - notowania tony miedzi na koniec tygodnia powróciły powyżej 5 tys. USD za tonę tego surowca.

Na przyszłotygodniowe notowania na warszawskim parkiecie może wpłynąć sytuacja polityczna w Polsce.

Zagraniczne rynki
EUROPA Mijający tydzień był dla europejskich akcji bardzo udany. Wszystkie najważniejsze giełdy rosły o ok. 1,5 proc. w stosunku do poprzedniego piątku. Motorem wzrostu były firmy ubezpieczeniowe, m.in. Zurich Financial oraz Aegon. Godnym uwagi - po publikacji 43-proc. wzrostu zysku operacyjnego – był także brytyjski Legal&General. Optymistycznie patrzy w przyszłość EBC, który mimo stagnacji produkcji przemysłowej w styczniu br., podtrzymuje oczekiwania co do dalszych wzrostów w tym roku.

USA Za oceanem indeksy rosły przez cztery dni z rzędu. Akcjom pomogły dobre dane makro o produkcji przemysłowej i inflacji. Niski wzrost cen rozbudził nadzieje inwestorów na zakończenie serii podwyżek stóp procentowych, co pomogło akcjom, osłabiając jednocześnie dolara. Spadek rentowności obligacji pomógł m.in. Citigroup, na wartości zyskiwały także 3M i Exxon Mobile. Tracił natomiast Apple. Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich pozostał w marcu na niezmienionym wysokim poziomie, co może zapowiadać wzrosty także w przyszłym tygodniu.

AZJA Inwestorzy azjatyccy, zachęceni wydarzeniami po drugiej stronie oceanu, także przystąpili do zakupów. Na japońskim rynku dodatkowym wsparciem dla kupujących było zapewnienie tamtejszego banku centralnego o chęci utrzymania stóp procentowych na poziomie bliskim zera. Wśród spółek dobrze spisywała się m.in. China Mobile.

fot. mat. prasowe

Zmiany wartości indeksów na światowych giełdach, 17.03.2006 r.

Zmiany wartości indeksów na światowych giełdach, 17.03.2006 r.


Przeczytaj także: Rynki finansowe 18-24.09.2006 Rynki finansowe 18-24.09.2006

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: