eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 6-12.03.2006

Rynki finansowe 6-12.03.2006

2006-03-13 12:49

Przeczytaj także: Rynki finansowe 18-24.09.2006


Zagraniczne rynki
Ceny obligacji ponownie spadły, to skutek m.in. coraz lepszych danych z gospodarek światowych. W USA rentowność papierów 10-letnich wzrosła już prawie do 4,8 proc. Spadki cen pogłębiły się szczególnie po bardzo dobrym raporcie z rynku pracy, zgodnie z którym w lutym przybyło 243 tys. nowych miejsc pracy. Rynek oczekuje dalszych podwyżek stóp procentowych przez FED. Spadały również ceny obligacji w Japonii, tamtejszy Bank Centralny zmienił nastawienie w kwestii stóp procentowych.

RYNKI AKCJI


Polski rynek
W tym tygodniu mieliśmy do czynienia z mocną wyprzedażą. Indeks WIG20 stracił 4,45 proc., spadając do poziomu 2 757,95 pkt, zaś MIDWIG spadł o 4,83 pkt proc., osiągając wartość 2 565,02 pkt. Wyprzedaż rozpoczęła się od wtorkowej sesji i była związana z ogólnym odwrotem kapitału zagranicznego od rynków "emerging markets" w kierunku amerykańskich papierów skarbowych, których rentowności przebiły zeszłoroczne maksima. Podczas piątkowej sesji indeks "blue chipów" zszedł nawet do poziomu 2 717 pkt, wybijając się z zakresu dwumiesięcznej konsolidacji, jednak w ostatniej godzinie bykom udało się przejąć kontrolę nad rynkiem i wyciągnąć notowania z powrotem powyżej wsparcia nad poziom 2 750 pkt.

Końcówka piątkowej sesji wraz z pozytywnym zakończeniem notowań w Stanach Zjednoczonych pozwala optymistycznie patrzeć na początek notowań w nadchodzącym tygodniu. Kolejne sesje będą jednak zależały głównie od notowań amerykańskich obligacji i cen surowców. Następny wzrost rentowności z pewnością przełoży się na silniejszą przecenę na "emerging markets". Z tego punktu widzenia za pozytyw można uznać fakt, że Polska w portfelach zagranicznych inwestorów była niedoważona, co oznacza mniejszą przecenę niż na rynkach tureckim czy brazylijskim.

Wciąż mamy do czynienia z silnym napływem środków do funduszy inwestycyjnych, gdzie w lutym wpłynęło 4,4 mld PLN. Ponieważ indeksy znalazły się na poziomie najniższym od 3 stycznia br., inwestorzy, którzy weszli na rynek w tym roku, notują straty. Jeśli przecenia na warszawskim parkiecie miałaby się pogłębiać, inwestorzy ci mogliby zacząć wycofywać swoje środki, zwiększając podaż i jeszcze bardziej przeceniając indeks. Tak więc w interesie zarządzających funduszami leży obrona indeksów przy zbliżających się wsparciach trendu wzrostowego.

Zagraniczne rynki
Europa Europejskie rynki akcji zareagowały pozytywnie na doniesienia z USA. Bardzo dobrze spisywały się walory sektora bankowego - inwestorzy oczekują fali fuzji i przejęć. Przykładem może być wzrastający kurs Societe Generale, o którym mówi się, że ma otrzymać ofertę od Citigroup.

USA W Ameryce poziomy indeksów żywo reagowały na doniesienia ze sfery makro. Szczególnie w piątek, kiedy po informacji, że liczba miejsc pracy wzrosła w lutym o 243 tys., kursy odrobiły część tygodniowych spadków. Jednak niesmak wśród inwestorów pozostaje - wyższy poziom zatrudnienia oznacza szybsze tempo wzrostu płac (w ciągu ostatnich 3 lat tempo to wyniosło 3,5 proc. - najwięcej od 2001 r.). To przekłada się z kolei na wyższą inflację i obawy przed wzrostem stóp procentowych.

Azja Wśród azjatyckich rynków w tym tygodniu na szczególną uwagę zasługuje Japonia. Tamtejszy bank centralny zaostrzył politykę pieniężną w odpowiedzi na utrzymujący się od 4 miesięcy lekki wzrost cen. Świadczy to o poprawie koniunktury gospodarczej i powstrzymaniu deflacji. Inwestorzy reagowali nader optymistycznie - tokijski NIKKEI zyskał w tym tygodniu prawie 3 proc.

fot. mat. prasowe

Zmiany wartości indeksów na światowych giełdach, 10.03.2006 r.

Zmiany wartości indeksów na światowych giełdach, 10.03.2006 r.


Przeczytaj także: Rynki finansowe 11-17.09.2006 Rynki finansowe 11-17.09.2006

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: