eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Polityczna wichura rozhuśtała ceny

Polityczna wichura rozhuśtała ceny

2006-01-21 00:38

Polityczna wichura rozhuśtała ceny

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ostatni tydzień minął pod znakiem istnej burzy mózgów wśród polityków, która obfitowała w kolorowe pomysły. Zmienność koncepcji dotyczących układu sił w polskim Sejmie nasuwa pytanie, czy rządzący posiadają jakąkolwiek wizję przyszłości.

Przeczytaj także: Dla złotego lepszy plan stabilizacyjny

Słowne przepychanki na scenie politycznej powodują wzrost adrenaliny wśród inwestorów. Wskaźniki makro pozostają w tle wydarzeń na Wiejskiej. Najmniej cierpliwi postanowili wycofać kapitał z rynku. Ruchy te nie zagroziły jednak sile popytu, gdyż zdecydowana większość graczy czeka na zakończenie rozgrywek politycznych i decyzje w sprawie budżetu.

Nastrój wyczekiwania i testowanie piątkowych poziomów towarzyszyły kursowi EUR/PLN w poniedziałek. Poranne osłabienie złotego do poziomu 3,8175 za euro oraz 3,1472 za dolara było wpływem nocnego umocnienia się eurodolara i nie miało trwałego charakteru. Inwestorzy, licząc na możliwość koalicji PiS-PO kontynuowali zakupy, stabilizując kurs EUR/PLN na poziomie 3,8030, a kurs USD/PLN konsolidował się w przedziale 3,13 – 3,1470. Podane przez GUS informacje o niższym od oczekiwanego przyrostu wynagrodzeń (1,5 proc wobec oczekiwanych 3,5 proc) oraz poziomie inflacji (0,7 proc. wobec 0,8 proc.) zostały przyjęte spokojnie przez rynek. Dopiero we wtorek, po pogłoskach o możliwości rozpisania kolejnych wyborów parlamentarnych, doszło do wyprzedaży złotego. Kursy obrały kierunek poziomu 3,85 za euro oraz 3,19 za dolara.

Czarne chmury, gromadzące się nad projektem budżetowym i wizja wcześniejszych wyborów, spowodowały kontynuację spadku wartości złotego w trakcie środowej sesji. Spadek popytu był wspierany przez Prezydenta, sugerującego, że koniec stycznia jest datą ostateczną na uchwalenie budżetu. Za euro w szczytowym momencie płacono 3,8650. Kurs USD/PLN przebił poziom 3,19. Kolejny dzień przyniósł jednak nowe wiadomości, na które inwestorzy zareagowali z ulgą i wywindowali cenę złotego do 3,84 za euro oraz 3,18 za dolara. Zaproponowane przez PiS ultimatum spotkało się z uznaniem LPR, PSL i Samoobrony i mogło oznaczać stabilizacje sytuacji. Nie na długo. Sugerowanie przez PiS możliwości wprowadzenia zmian do tzw. paktu stabilizacyjnego, oznaczających zwiększenie wydatków socjalnych oraz zmianę ustawy o NBP, przestraszyła inwestorów. Złoty osłabił się do poziomu 3,8580 wobec euro oraz 3,1950 wobec dolara. Dane te jednak stały się nieaktualne już w piątek. Ocieplenie stosunków PO-PiS dodało złotemu sił i kurs EUR/PLN odbił w kierunku poziomu 3,83.

Rekomendacje
Nadchodzący tydzień minie prawdopodobnie w atmosferze niepewności i zmieniających się decyzji. Wartość złotego może podlegać wahaniom, jednak poziom wsparcia 3,75 wydaje się niezagrożony. Jeżeli jakakolwiek koalicja powstanie, rynki przyjmą ją jako gwarancję stabilizacji sytuacji politycznej i złoty powinien się wzmacniać.



Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: