eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Czas na dolary?

Czas na dolary?

2005-11-16 10:49

Przeczytaj także: Eurodolar – możliwe dalsze spadki


Z kolei globalni inwestorzy, którzy teraz kupują amerykańskie obligacje i dolara, kierują się w swoich poczynaniach żelazną logiką zysku. Jeśli jednak dojdą do wniosku, że np. wzrost gospodarczy w USA jest zagrożony (obecnie PKB w Stanach rośnie o ponad 3 proc. już 10. kwartał z rzędu), sytuacja na rynku walutowym może się zmienić.

Dlatego ewentualne inwestycje w dolary lub instrumenty nominowane w dolarach powinny być dokonywane jako uzupełnienie portfela inwestycyjnego, dywersyfikacja ryzyka, które w ostatnich tygodniach istotnie w Polsce wzrosło. O ewentualnych zmianach trendu lub warunków dla dokonywania takich inwestycji Open Finance będzie na bieżąco informował.


Zdaniem Karola Wilczko, doradcy finansowego Open Finance:

Waluty, jako instrument inwestycyjny, zawsze cieszyły się wielkim zainteresowaniem inwestorów z uwagi duże wahania kursowe – w krótkim okresie mogą one przynieść spore zyski. Trzeba jednak pamiętać, że równie łatwo zyski te mogą przerodzić się w straty. Obecnie na rynkach światowych to amerykański dolar zyskuje na wartości wobec większości walut (również wobec PLN) i wydaje się być bardzo ciekawą lokatą kapitału. Relatywnie wyższe oprocentowanie lokat i obligacji w USA przyciąga inwestorów z innych rynków, gdzie te instrumenty dają mniejszy lub po prostu zbyt mały zysk w stosunku do podejmowanego ryzyka. Popyt na dolara amerykańskiego, którego cena względem euro jest najwyższa od 2 lat, jest nadal duży i może wzrosnąć. FED zapowiada dalsze podwyżki stóp procentowych – w końcu głównym celem tego organu jest utrzymanie cen w ryzach.

Należy jednak podejść do takiej inwestycji z rozwagą, mając na uwadze wspomnianą wysoką zmienność cen walut. Z pewnością dolar może jeszcze bardziej zyskać na cenie w przeciągu kliku najbliższych miesięcy – również względem złotówki – ale trzeba pamiętać, że instrument ten powinien być traktowany jako dodatkowe, a nie podstawowe źródło potencjalnych zysków w portfelu inwestycyjnym. Kupno dolarów za całość posiadanej gotówki wiązałoby się ze zbyt dużym ryzykiem, ponieważ kursy walutowe wykazują dużą zmienność i wrażliwość na jakiekolwiek sygnały płynące ze świata gospodarki i polityki. Na rynku walutowym widać dokładnie jak inwestorzy oceniają daną gospodarką czy daną sytuację makroekonomiczną. Często jednak skoki kursów walutowych są gwałtowne i nieoczekiwane przez tych inwestorów, którzy nie mają takiego doświadczenia lub dostępu do informacji, aby wychwycić ruchy dużych inwestorów. Zmiany kursów w ciągu dnia nawet o 10 proc. nie są niczym nadzwyczajnym na rynku walutowym, a więc w przeciągu kliku godzin nasz portfel może tyle zyskać lub zostać o tyle uszczuplony.

Warto jednak włączyć waluty do swojego portfela inwestycyjnego, bowiem w wypadku spadków cen polskich akcji i obligacji, inwestycje w obce waluty mogą być źródłem zysku i uchronić nasz portfel przed stratą, czego przykładem była sytuacja na naszym rynku w październiku tego roku. Inwestycję walutową możemy zrealizować przez bezpośredni zakup walut w kantorze, a przy większych kwotach – za pośrednictwem dealera bankowego (korzystniejsze kursy). Warto też rozważyć zakup jednostek polskich funduszy walutowych, których wycena w PLN zależy zarówno od cen instrumentów bazowych, jak i od kursów walut (wzrost ceny dolara amerykańskiego powoduje wzrost np. cen jednostek funduszy obligacji amerykańskich wycenianych w złotówkach).
Przeczytaj także: EUR/USD - odbicie EUR/USD - odbicie

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Open Finance Open Finance

Więcej na ten temat: dolar, kursy walut, inwestycje w waluty
Gdzie po fundusze?

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: