eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Najlepsze konta i lokaty dla oszczędnych - ranking XII 2014

Najlepsze konta i lokaty dla oszczędnych - ranking XII 2014

2015-01-08 17:58

Przeczytaj także: Najlepsze konta i lokaty dla oszczędnych - ranking XI 2014


Poprzednie wykresy ilustrują orientacyjną wysokość kwoty uzyskanych odsetek dla klienta, który rozpoczął oszczędzanie w danym banku 12 miesięcy temu, lokując kwotę 10 tys. zł, przy następujących założeniach:
  • klient rozpoczął oszczędzanie od najlepszej oferty w danym banku i w momencie zakończenia tej oferty również wybrał produkt o najwyższym oprocentowaniu (spośród lokat 1-12 miesięcznych i dostępnych depozytów bieżących). Tak postępował w ciągu roku, wybierając najlepsze produkty niekoniecznie tak, by zakończyły się one przed upływem badanego roku;
  • klient rozpoczął oszczędzanie, lokując środki cały czas na koncie oszczędnościowym lub na lokacie terminowej o tym samym okresie trwania lokaty (np. klient trzymał środki 12 miesięcy cały czas na lokatach 3-miesięcznych, otworzył wówczas 4 takie lokaty; klient decydując się na lokaty 6-miesięczne otworzył 2 takie lokaty w ciągu ostatnich 12 miesięcy).

Atrakcyjność oprocentowania zmierzono w przedziałach reprezentujących 20 proc. najgorszych, 20 proc. słabych, 20 proc. przeciętnych, 20 proc. dobrych i 20 proc. najlepszych ofert. Pod uwagę wzięto lokaty terminowe i konta oszczędnościowe, które umożliwiałyby ulokowanie co najmniej 50 tys. zł w ostatnich 12 miesiącach. Ocenie poddano wszystkie dostępne produkty oszczędnościowe (lokaty terminowe i konta oszczędnościowe, dla których maksymalna kwota nie była niższa niż 50 tys. zł) w ostatnich 12 miesiącach oraz obliczono, jaką kwotę odsetek otrzymałby klient poszukujący najlepszej oferty (wariant A) oraz klient odnawiający depozyt cały czas w określonym okresie oszczędzania (wariant B – poniżej zaprezentowano wariant minimalny, pośredni i maksymalny wraz z przypisaniem okresu lokowania).

Pod względem oferty dla klientów przypadkowo korzystających z produktów wybranego banku najwyższe łączne oceny w ostatnich 12 miesiącach zebrały: Idea, Toyota, Meritum, Getin, BIZ i BOŚ.

Najlepsza w depozytach bieżących pozostała Toyota, z takim samym oprocentowaniem jak miesiąc i dwa miesiące temu (5,0 proc.), przed Getinem (4,8 proc.) i Ideą (4,0 proc.). Najgorzej wypadły Inteligo (1,5 proc.), BZ WBK (1,6 proc.) i Credit Agricole (1,9 proc.).

W lokatach krótkoterminowych na 1-4 miesiące cały czas wygrywa Deutsche (5,0 proc. – tyle co w ostatnich dwóch miesiącach), wyprzedzając Meritum i Ideę (po 4,8 proc.). Na końcu zestawienia wylądowały PKO BP i Citi (po 1,6 proc.), nieznacznie wyprzedzone przez ING (1,7 proc.).

W lokatach na 5-8 miesięcy (średnioterminowe) sześć instytucji regularnie osiąga zbliżone wyniki rzędu 3,4 - 3,6 proc. To BIZ, Getin, Meritum, BOŚ, Idea i Plus Bank. Stawkę zamykają Citi, Pekao, i PKO BP z oprocentowaniem rzadko przekraczającym 2 proc.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: