eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak pobić giełdowe indeksy?

Jak pobić giełdowe indeksy?

2005-10-21 01:41

Przeczytaj także: Fundusze akcji polskich a WIG


Timing, czyli łapanie „górek” i „dołków”

Większość funduszy stosuje timing, ale do niewielkiej części portfela (10-15%). Tylko niektóre zarządzają w ten sposób większą częścią aktywów (np. do 50%). Wtedy zaangażowanie w duże jak i małe spółki może się wahać. Niewykluczone jest też stosowanie np. instrumentów pochodnych, głównie kontraktów terminowych na indeksy. Przykładem takich funduszy jest PZU Akcji Krakowiak oraz DWS Akcji Plus. Choć strategia taka może wydawać się atrakcyjna, jeśli zarządzający źle „obstawi” w przypadku hossy, zyski funduszu będą skromniejsze od konkurencji.

Częstotliwość zmian w strategii

Dla inwestora to dodatkowe ryzyko, które musi wziąć pod uwagę wybierając fundusz akcji. W latach 2003-2004 fundusze akcji Commercial Union Akcji oraz Arka Akcji większą część aktywów niż obecnie lokowały w akcje mniejszych spółek, osiągając w tym okresie bardzo dobre wyniki. Obecnie, prawdopodobnie ze względu na wzrost aktywów, styl inwestycyjny tych funduszy przypomina bardziej styl „indeksowy”.

Fundusze kontra WIG20 (stan na dzień 17.10.2005)

fot. mat. prasowe


Jak zarabiać tyle, co indeks?

Michał Stachyra, doradca finansowy w firmie Expander:

Jeśli inwestor oczekuje wzrostów na giełdzie i chce uzyskać stopę zwrotu taką jak WIG20 może rozważyć zakup jednostki indeksowej Mini-WIG20. Zysk z inwestycji będzie dokładnie taki jak zmiana indeksu. Niska cena jednostki (10% wartości WIG20) sprawia, że jest to instrument dostępny dla każdego inwestora. Konieczne jest jednak posiadanie rachunku maklerskiego. Nie oznacza to oczywiście, że nie warto inwestować w fundusze. W dłuższym terminie od dobrze zarządzanych funduszy możemy oczekiwać zysków wyższych niż indeks przy mniejszej zmienności stóp zwrotu.

Czym jest jednostka indeksowa Mini-WIG20

- to instrument pochodny, jego cena zależy od zmiany indeksu WIG20
- można zarabiać zarówno na spadkach jak i na wzrostach - inwestor może kupić jednostkę indeksową (zarabia na wzrostach) jak i otworzyć krótką pozycję (zarabia na spadkach)
- niskie koszty (tylko niska prowizja od transakcji – max. 0,5%)

*dane na 13-10-2004

poprzednia  

1 2

oprac. : expander expander

Więcej na ten temat: indeksy giełdowe, giełda, WIG, fundusze akcji
Budujemy dom na kredyt

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: