eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Od 1 lipca 2014 r. nowa opłata interchange

Od 1 lipca 2014 r. nowa opłata interchange

2014-07-01 12:34

Od 1 lipca 2014 r. nowa opłata interchange

Od 1 lipca 2014 r. nowa opłata interchange © fox17 - Fotolia.com

Od dzisiaj zaczynają obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o usługach płatniczych, na mocy których stawka opłaty interchange nie może przekraczać 0,5%. Ta znacząca obniżka ma przyczynić się między innymi do rozwoju sieci akceptacji i płatności bezgotówkowych.

Przeczytaj także: Obniżki interchange a akceptacja kart płatniczych

Visa Europe liczy na to, że obniżona prawie dwuipółkrotnie stawka opłaty interchange spowoduje znaczący spadek całkowitej prowizji przekazywanej przez detalistów obsługującym ich agentom rozliczeniowym i będzie stanowić dodatkową zachętę dla detalistów zarówno do rozpoczęcia przyjmowania kart i szybkiego rozwoju sieci akceptacji, jak i do promowania płatności kartami, a tym samym obrotu bezgotówkowego, korzystnego dla konsumentów, detalistów, sektora bankowego oraz całej gospodarki.

„Mamy nadzieję, że tak znacząca obniżka opłaty interchange, płynącej do banków z tytułu akceptacji wydanych przez nie kart Visa, przełoży się na niższe koszty dla detalistów, a tym samym większą dostępność usługi. Każdy detalista rozpoczynający akceptację kart powinien otrzymać zadowalającą go ofertę opartą o nową stawkę 0,5%, a detaliści już je przyjmujący będą mogli uzyskać korzystniejsze stawki i bardziej promować płatności kartami” – stwierdziła Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor zarządzająca regionem Europy Środkowo-Wschodniej, Visa Europe. „Jeżeli obniżka stawek ma przynieść szybki rozwój sieci akceptacji i płatności bezgotówkowych, powinny obniżyć się prowizje pobierane od detalistów przez agentów rozliczeniowych” – dodała Małgorzata O’Shaughnessy.

Ustawa wprowadzająca obniżoną stawkę opłaty interchange, która do tej pory stanowiła zasadniczą część całkowitej prowizji pobieranej od detalisty przez agenta rozliczeniowego, nie ogranicza wysokości tej prowizji. Dostosowanie przez agentów rozliczeniowych wysokości prowizji do obniżonego poziomu opłaty interchange pozostawiono działaniu rynku – konkurencji pomiędzy kilkunastoma agentami rozliczeniowymi działającymi w Polsce.

fot. fox17 - Fotolia.com

Od 1 lipca 2014 r. nowa opłata interchange

Od dzisiaj zaczynają obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o usługach płatniczych, na mocy których stawka opłaty interchange nie może przekraczać 0,5%.


Wprowadzając z dniem 1 lipca br. maksymalną stawkę opłaty interchange w wysokości 0,5%, Visa Europe wspólnie z bankami członkowskimi utrzymała specjalne, niskie stawki na płatności Visa za domowe rachunki oraz płatności publiczno-prawne. Dla płatności publiczno-prawnych dokonywanych kartami Visa wydanymi klientom indywidualnym stawki interchange wynoszą, niezależnie od kwoty danej płatności: 20 groszy przy płatnościach kartami debetowymi i maksymalnie 30 groszy przy płatnościach kartami kredytowymi, a dla płatności za rachunki domowe – również niezależnie od kwoty – odpowiednio 25 i 50 groszy, lecz nie więcej niż 0,5%.

Istotnym efektem obniżenia stawek opłaty interchange jest rozpoczęcie akceptacji kart w sklepach Biedronki, największej sieci detalicznej w Polsce, co stanowi ważne wydarzenie dla rozwoju obrotu bezgotówkowego. Płatności kartami zostaną wprowadzone we wszystkich 2,4 tys. sklepach sieci, z których duża część jest zlokalizowana w mniejszych miastach i miejscowościach, stanowiąc naturalny punkt odniesienia dla placówek konkurencji nie przyjmujących jeszcze kart.

Visa Europe uważa, że największy potencjał rozwoju płatności kartami w Polsce tkwi w małych detalistach, szczególnie zlokalizowanych w rejonach, gdzie sieć akceptacji jest obecnie najmniej rozwinięta. Dlatego właśnie na mniejszych miastach i miejscowościach koncentruje się teraz program Kartą Visa zapłacisz wszędzie. Nowoczesne terminale z możliwością obsługi płatności zbliżeniowych, instalowane przez agentów rozliczeniowych u działających na tych obszarach detalistów, którzy wcześniej nie przyjmowali kart Visa, będą nadal dofinansowywane przez banki-wydawców kart Visa, co dodatkowo obniży średni koszt akceptacji kart. Na przestrzeni ostatnich czterech lat wsparcie finansowe otrzymane w ramach programu przez agentów rozliczeniowych objęło łącznie blisko 159 tys. terminali EMV zainstalowanych w ponad 138 tys. placówek w Polsce.

Strategicznym celem Visa Europe jest rozwój płatności bezgotówkowych, czemu sprzyjać ma tworzenie odpowiednich warunków zarówno dla wydawców kart, jak i agentów rozliczeniowych oraz detalistów.

„Uważamy, że nowa struktura opłat interchange Visa w połączeniu z naszymi niskimi kosztami przetwarzania i rozliczania transakcji oraz niskimi opłatami marketingowymi, które zasilają Fundusz Rozwoju Rynku, pozwoli agentom rozliczeniowym w Polsce przedstawiać detalistom w odniesieniu do kart Visa atrakcyjne warunki współpracy” – stwierdziła Małgorzata O’Shaughnessy.

Celem Funduszu Rozwoju Rynku, na który składają się zarówno agenci rozliczeniowi, jak i banki-wydawcy kart Visa, jest wspieranie wielu ogólnorynkowych inicjatyw przyśpieszających rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce. Poprzez ten fundusz polskie instytucje członkowskie Visa Europe przyczyniają się do rozwoju całego rynku płatności kartami, z korzyścią dla wszystkich – również dla detalistów i agentów rozliczeniowych.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Komentarz usunięty

  • Prowizje najtańsza firma

    tom3tom / 2014-07-03 21:56:14

    Sprawdziłem kilka firm jeśli chodzi o nowe stawki prowizji - bezapelacyjnie najtańszą propozycję ma paysquare. Mają system zgodny z ustawą czyli interchange 0,5% plus ich marża. Polcard, eservice i elavon powyźej jednego procenta więc podziekowałem - pazerność ich kiedyś zgubi. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: