eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Sprawdź, czy stać cię na zaciągnięcie kredytu

Sprawdź, czy stać cię na zaciągnięcie kredytu

2014-03-07 01:20

Sprawdź, czy stać cię na zaciągnięcie kredytu

Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia? © adam88xx - Fotolia.com

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego lub pożyczki zajmuje zaledwie 15 minut. I już – łatwo, szybko, bez zbędnych formalności. Dostępność i różnorodność sposobów uzyskania finansowania jest ogromna i nie ogranicza się jedynie do dużych miast. W zasadzie każdy pełnoletni obywatel może zaciągnąć kredyt. No właśnie – kredyt może wziąć prawie każdy, jednak czy każdy może sobie na niego faktycznie pozwolić? Podpowiemy jak sprawdzić czy udźwigniemy kolejną ratę miesięcznego zobowiązania i jak nie wpaść w spiralę zadłużenia?

Przeczytaj także: Jak szybki może być kredyt gotówkowy?

Na początek należy zrewidować swoje przychody i koszty. Czyli zrobić dokładny rachunek sumienia – z jaką kwotą zaczynamy miesiąc, ile musimy przeznaczyć na stałe opłaty, świadczenia i ile pochłaniają tzw. bieżące wydatki (jedzenie, komunikacja, ubrania, przyjemności). Dopiero wtedy widzimy czy i jakie rezerwy zostają nam na koniec miesiąca. A co również jest niezwykle cenne - czy nie wydajemy za dużo czy też z pewnych kosztów, przyjemności możemy zrezygnować. Zaciągając kredyt warto krytycznie podejść do własnej gospodarności i nie bagatelizować zerowego stanu konta pod koniec miesiąca. W końcu jeśli bez dodatkowych zobowiązań z trudem mieścimy się w domowym budżecie, to z pewnością rata kredytu nam sprawy nie ułatwi.

Na rynku jest wiele instytucji finansowych, które oferują szeroki wachlarz produktów finansowych. Aktualne promocje, kolorowe reklamy, atrakcyjne warunki zachęcają do skorzystania z oferty – często również bez zbędnych formalności. Jednak zawsze warto pamiętać, że gdy coś wydaje nam się zbyt dobre czy piękne, by było prawdziwe – to zapewne tak jest! Dlatego zawsze – bezwzględnie – należy dokładnie zapoznać się z podpisywaną umową o kredyt bądź pożyczkę. Najczęściej to co pisane dużymi literami – daje, a to co małymi – zabiera. Warto zwrócić szczególną uwagę na wszelkie wykluczenia, odwołania, gwiazdki, „mały druczek i drobny maczek…”. W każdej umowie powinna być zawarta informacja czy i w jakim terminie przysługuje nam odstąpienie od niej i jakie są tego konsekwencje.

Jeżeli zdecydujemy się na wzięcie kredytu, sprawdźmy i porównajmy oferty w różnych bankach. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wysokość RRSO - czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania oraz czy dana oferta łączy się z koniecznością wykupienia ubezpieczenia. Koszty kredytu zależą również od celu, na jaki pozyskane środki planujemy przeznaczyć. Szybka pożyczka bez określenia celu będzie zapewne droższa niż kredyt przeznaczony na zakup samochodu. Oczywiście wysokość kwoty, którą możemy uzyskać również zależy od rodzaju kredytu czy pożyczki.

fot. adam88xx - Fotolia.com

Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia?

Choć sezonowe obniżki kuszą, promocje trwają cały rok a sprzedawcy oferują atrakcyjne rabaty - warto zastanowić się czy to na co chcemy wydać dodatkowe środki jest nam faktycznie niezbędne. Dobrze jest podejść zdroworozsądkowo do potrzeb swoich, bądź naszych najbliższych i nie obciążać się ponad miarę.


Spirala zadłużenia i czarna lista

Zdarza się, że zaciągając zobowiązanie kredytowe przeszacowaliśmy nasze możliwości np. nasza sytuacja finansowa zmieniła się i nie mamy wystarczających środków na spłatę długu. Gdy tak się stanie bywa, że szukamy ratunku w innej pożyczce. W takiej sytuacji, środki pozyskane z jednego zadłużenia mają być przeznaczone na spłatę wcześniejszego zadłużenia. Jest to błędne koło zwane „spiralą zadłużenia”.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: