eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Mieszkanie, lokata, obligacje: rentowność IX 2013

Mieszkanie, lokata, obligacje: rentowność IX 2013

2013-10-28 12:28

Przeczytaj także: Mieszkanie, lokata, obligacje: rentowność VII 2013


Najwyższą oczekiwaną rentowność mają mieszkania kupione na wynajem w Gdańsku, Łodzi i Warszawie. Wg aktualnych obliczeń Domiporta.pl i Home Broker, osoba kupująca mieszkanie na wynajem w tych miastach może, przy założeniu 10,5-miesięcznego okresu najmu w ciągu roku oraz uwzględnieniu czynszu i podatku, liczyć na 4,5 proc. zysku w skali roku. Około 4 proc. netto zarobić można w Gdyni, Krakowie i Wrocławiu, a średni zysk w Poznaniu przekracza 3,5 proc. Na pierwszy rzut oka mogłoby się to wydawać niedużo, ale gdy zestawić to ze średnim oprocentowaniem lokat bankowych (2,01 proc. w skali roku), wrażenie będzie lepsze, bo w Gdańsku, Łodzi i Warszawie zysk netto z wynajmu mieszkania jest dwukrotnie wyższy od średniego oprocentowania lokat. Potencjalne dochody z wynajmu nadal przewyższają też zyski, jakie możliwe są do osiągnięcia w przypadku obligacji skarbowych.

Oczywiście są to stawki uśrednione, co oznacza, że jedni inwestorzy osiągną wynik lepszy, a inni gorszy. W obliczeniach uwzględniliśmy 10,5-miesięczny okres wynajmu, ale gdyby udało się zapewnić 100-proc. obłożenie mieszkania, to średnia rentowność netto wyniesie już nie 4,13 proc., a 4,9 proc., przy czym dla Gdańska, Łodzi i Warszawy wynosić będzie 5,3-5,4 proc. w skali roku.

Trzeba pamiętać, że także oprocentowanie lokat jest średnią rynkową. Bez problemu można znaleźć oferty znacznie atrakcyjniejsze. Aczkolwiek najwyżej oprocentowane depozyty 12-miesięczne oferują dziś netto 2,8-3,0 proc. To i tak mniej niż średnia rentowność najmu w każdym z badanych miast.

fot. mat. prasowe

Porównanie aktualnych rentowności najmu mieszkania, lokaty bankowej i obligacji dziesięcioletnich

Uwzględniając zmianę cen transakcyjnych oraz stawek ofertowych wynajmu w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a także przychody z wynajmu oraz inflację, średni realny zwrot z inwestycji w mieszkanie na wynajem dokonanej przed 12 miesiącami podliczony został na blisko 4,6 proc.


Uwzględniając zmianę cen transakcyjnych oraz stawek ofertowych wynajmu w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a także przychody z wynajmu oraz inflację, średni realny zwrot z inwestycji w mieszkanie na wynajem dokonanej przed 12 miesiącami podliczony został na blisko 4,6 proc., podczas gdy dwa miesiące temu wartość ta była bliska 4,8 proc. To pierwszy spadek realnej stopy zwrotu w naszych od czasu gdy w kwietniu 2013 r. zaczęła ona być dodatnia. Jest to głównie efektem rosnących od początku roku średnich cen transakcyjnych mieszkań, które w ciągu ostatniego roku średnio wzrosły o ponad 8 proc.

fot. mat. prasowe

Zwrot z inwestycji w mieszkanie na wynajem dokonanej przed rokiem

Wynajem mieszkania nadal przynosi zyski znacznie atrakcyjniejsze od bankowych lokat czy obligacji skarbowych.


Marcin Krasoń,
Agnieszka Grotkowska,

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: