eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › GPW: znamy już skład WIG30

GPW: znamy już skład WIG30

2013-08-09 12:19

GPW: znamy już skład WIG30

Znamy już skład WIG30 © Eisenhans - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie ogłosiła skład portfela indeksu WIG30, którego publikacja rozpocznie się 23 września 2013 r. W składzie WIG30 znalazły się spółki reprezentujące 13 branż. Wartość bazowa WIG30 będzie określana na poziomie wartości bazowej WIG20 z 28 grudnia 2012 r.
Warszawska giełda podjęła decyzję o poszerzeniu największego indeksu spółek notowanych na Głównym Rynku o kolejnych 10 spółek i rozpoczęciu publikacji nowego indeksu WIG30 od dnia 23 września br.

8 sierpnia br. odbyło się posiedzenie Komitetu Indeksów Giełdowych GPW, podczas którego zostały przedstawione rekomendacje odnośnie składu portfela WIG30. Na ich podstawie Zarząd GPW określił następujący skład nowego indeksu:

fot. mat. prasowe

Skład indeksów WIG20 i WIG30, wg którego wskaźniki będą obliczane od 23 września br.

W składzie WIG30 znalazły się spółki reprezentujące 13 branż.


- Lepsze odzwierciedlenie wielkości i różnorodności naszego rynku oraz lepsza ekspozycja dodatkowych dziesięciu spółek to główne motywy, jakimi kierowaliśmy się podejmując decyzję o przeprowadzeniu tej ważnej dla polskiego rynku kapitałowego zmiany. Jestem przekonany, że znalezienie się w elitarnym gronie blue chipów stworzy interesujące możliwości dla spółek oraz inwestorów. Liczę, że spółki właściwie wykorzystają ten potencjał. - powiedział Adam Maciejewski, Prezes Zarządu GPW.

Nowy wskaźnik koniunktury największych spółek pozwoli na zmniejszenie koncentracji branżowej w głównym indeksie warszawskiej giełdy. Dzięki ograniczeniu udziału spółek z jednego sektora giełdowego do siedmiu uczestników oraz zmniejszeniu udziału jednej spółki w kapitalizacji całego indeksu do 10%, zwiększeniu ulegnie reprezentacja branż wśród spółek wchodzących w skład indeksu i będzie on lepiej odzwierciedlał zróżnicowanie sektorowe spółek notowanych na Głównym Rynku GPW. Skład WIG30 stanowi odzwierciedlenie 13 branż, wg klasyfikacji stosowanej przez GPW. W porównaniu do portfela WIG20 pojawiły się dwie nowe branże: media i przemysł metalowy.

fot. mat. prasowe

Reprezentacja branżowa w składzie WIG20 i WIG30.

Nowy wskaźnik koniunktury największych spółek pozwoli na zmniejszenie koncentracji branżowej w głównym indeksie warszawskiej giełdy.


Dodatkowo GPW zdecydowała o określeniu wartości bazowej WIG30 na poziomie wartości bazowej WIG20 z dnia 28 grudnia 2012 r. w celu utrzymania porównywalności obu indeksów.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: