eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Euro odzyskuje siły

Euro odzyskuje siły

2005-04-23 15:12

Euro odzyskuje siły

© fot. mat. prasowe

Po odbiciu się EUR/USD od linii przeprowadzonej przez dołki z ostatnich 2 lat kurs euro zyskał, jednak trudno określić to czymś więcej niż tylko korektą. Inwestorzy czekają na impulsy z obu stron Oceanu Spokojnego. Wydaje się, że obecnie bez ważniejszych informacji makro rynek nie zdoła pójść w żadnym kierunku i ustabilizuje się.

Przeczytaj także: Dolar słabnie

W minionym tygodniu zostało opublikowane różne dane, które potwierdziły słabnącą koniunkturę w EU i USA, oraz rosnącą inflację za oceanem. Na rynki duży wpływ miały też wyniki kwartalne amerykańskich przedsiębiorstw, które nie były najgorsze. Wystraszony rynek akcji szybko powrócił do poziomów wyjściowych, rezultaty finansowe spółek wcale nie potwierdziły bowiem obaw o spadek przychodów – oczywiście poza wyjątkami.

Spośród danych opublikowanych w zeszłym tygodniu na pierwszy plan wychodzą inflacja w USA, oraz – na co rzadko zwraca się uwagę – liczba rozpoczętych budów domów oraz wydanych pozwoleń na budowy. Obie wielkości zaskoczyły niskimi wartościami i dlatego mimo wyższej od spodziewanej inflacji (0,6% względem 0,5% oczekiwań) dolar nie zyskiwał na wartości.

Walucie europejskiej nie pomogła publikacja niemieckiego wskaźnika ZEW badającego oczekiwania co do rozwoju koniunktury w najbliższych miesiącach. Indeks spadł do 20,1 pkt przy oczekiwaniach na poziomie 30,3 pkt. Spadły wyraźnie też wszystkie subindeksy dotyczące oceny koniunktury w Niemczech i całej strefie euro. Informacje te osłabiały euro, jednak nie powróciło ono powyżej 1,30.

W nocy z wtorku na środę kurs EUR/USD sięgnął blisko miesięcznego szczytu na 1,3083. Kolejne godziny eurodolar spędził jednak w konsolidacji, po czym powoli spadał w oczekiwaniu na dane o inflacji w USA, sięgając przed południem lokalnego dołka na poziomie 1,3026.
Niczego nie zmieniły opublikowane o 11.00 dane dotyczące handlu zagranicznego strefy euro w lutym. Zanotowano nadwyżkę w wysokości 3 mld EUR.

Inwestorzy wstrzymali oddech przed publikacją dnia, czyli wskaźnikiem inflacji CPI w marcu. Inflacja w USA wyniosła 0,6 proc., a inflacja bazowa 0,4 proc. Prognozy mówiły o wzroście odpowiednio o 0,5 i 0,2 proc. Po tej informacji dolar szybko przystąpił do ataku, kurs EUR/USD spadł i po ciężkim boju przełamał psychologiczny poziom 1,30. Dotarł jednak tylko do 1,2992 i nie przełamał nawet pierwszego wsparcia na 1,2980. Potem równie szybko powrócił ponad 1,30.
Umocnieniu dolara w pierwszej połowie czwartku sprzyjały słabe dane z Wielkiej Brytanii. Sprzedaż detaliczna spadła tam w marcu o 0,1 proc. (prognoza +0,4 proc.). Za spadkiem wartości funta poszło także osłabienie euro.

Liczba nowozarejestrowanych bezrobotnych wyniosła zaledwie 296 tys., przy prognozach na poziomie 325-330 tys. Nie skłoniło to jednak inwestorów do zakupów dolarów, którzy tłumaczyli nieoczekiwany spadek problemami związanymi z kalkulacją tego wskaźnika w związku ze świętami wielkanocnymi. Kolejne wyniki, wskaźnik LEI spadł w marcu o 0,4 proc. (prognoza 0,3 proc.). Rynek zareagował ledwie zauważalnym osłabieniem dolara

fot. mat. prasowe


Rekomendacje
Rynek eurodolara powinien się ustabilizować, a niedźwiedzie po raz kolejny spróbować sforsować wsparcie na 1,28, a następnie na 1,2720 i długoterminową linię trendu wzrostowego. Obecnie na wskaźnikach technicznych nie ma wyraźnych sygnałów do zajmowania jakichkolwiek pozycji. Niewątpliwie, jeśli euro uda się utrzymać zwyżki powyżej 1,28 przez dłuższy okres, inwestorzy z powrotem zaczną akumulować euro. W chwili obecnej wydaje się jednak, że rynek czeka na sygnał.
Przeczytaj także: Przegrana walka dolara Przegrana walka dolara

oprac. : A. Łaganowski, M. Węgrzanowski / WGI Dom Maklerski WGI Dom Maklerski

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: