eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Wzrost awersji do ryzyka na rynku walutowym

Wzrost awersji do ryzyka na rynku walutowym

2011-11-14 13:47

Wzrost awersji do ryzyka na rynku walutowym

idm © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Końcówka minionego tygodnia przyniosła poprawę nastrojów na rynkach światowych. Powodów było kilka. Przede wszystkim uspokoiła się sytuacja polityczna zarówno we Włoszech, jak i Grecji. Powołano tymczasowe rządy technokratów, co wsparło rynkowe nadzieje, że obydwa kraje znalazły się na właściwej drodze, by skutecznie zmierzyć się z kryzysem.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Lucas Papademos, były wiceprezes ECB, został szefem nowego greckiego rządu. Z kolei prezydent Włoch powołał byłego komisarza UE, Mario Montiego, na premiera nowego włoskiego rządu. Rynki liczą, że osoby z tak cennym doświadczeniem pilnie wdrożą kluczowe reformy. Ponadto do poprawy klimatu inwestycyjnego przyczyniły się udane aukcje włoskiego długu, wdrożenie pakietu reform gospodarczych we Włoszech oraz odejście Berlusconiego, a także lepsze tygodniowe dane na temat liczby nowo zarejestrowanych bezrobotnych w USA.

W centrum zainteresowania pozostają Włochy. Tempo rozwoju sytuacji w tym kraju zaskoczyło europejskich liderów. W zeszłym tygodniu rentowności włoskich obligacji 10-letnich przekroczyły alarmowy próg 7%. Dzisiaj wydarzeniem dnia będzie aukcja 5-letnich włoskich obligacji, która będzie kolejnym testem zaufania. Monti jest dobrze postrzegany przez rynki, gdyż jest cenionym ekonomistą. Co więcej w obecnej sytuacji będzie chciał stworzyć rząd ponadpartyjnych fachowców. Nowy skład włoskiego gabinetu powinniśmy poznać wkrótce. W tych okolicznościach ECB być może chętniej zwróci się w stronę programu SMP i zacznie na większą skale skupować włoskie obligacje.

Na rynku walutowym utrzymuje się wzrost awersji do ryzyka. Korzysta na tym waluta amerykańska i jen japoński, które zyskują na wartości. Pomimo piątkowego odreagowania na euro czy funcie, waluty te od początku tego tygodnia pozostają pod presją sprzedających. W szczególności negatywny sentyment do euro, utrzymujący się na rynkach od dłuższego czasu, powinien znacząco ograniczać zwyżki na eurodolarze. Pomimo, iż z zeszłotygodniowych wypowiedzi członków RPP wynika, że nie widzą oni ciemnych chmur nad Polską, to nasza krajowa waluta może pozostawać słabsza ze względu na utrzymujący się kryzys zadłużeniowy w Europie.

Najważniejsze wiadomości

  • UK: Decyzją BoE główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 0,5%.
  • UK: Program skupu aktywów został utrzymany na poziomie 275mld GBP.
  • US: Deficyt handlowy USA spadł we wrześniu do 43,11 mld USD.
  • US:Ilość nowo zarejestrowanych bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła do poziomu 390tys.
  • Grecja: Lucas Papademos, były wiceprezes ECB został szefem nowego rządu tymczasowego.
  • NZ: Sprzedaż detaliczna bez aut wzrosła w III kwartale o 2,4% w ujęciu kwartalnym.
  • JP: Według wstępnych danych PKB w II kwartale wzrosł o 1,5% w ujęciu kwartał do kwartału.
  • JP: Według danych finalnych produkcja przemysłowa w Japonii we wrześniu spadła o 3,3% w ujeciu miesięcznym oraz rocznym.


Główne wydarzenia dnia

 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen
WIG20 zyskał 1,13 procent

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: