eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynki wschodzące mają banki z potencjałem

Rynki wschodzące mają banki z potencjałem

2011-10-20 11:53

Przeczytaj także: Fitch: polski sektor bankowy w dobrej formie


Dobre perspektywy wzrostu w średnim terminie

„Niższa jakość aktywów i wysoki udział kredytów walutowych oraz zależność od zagranicznego finansowania ciążą na bankach w Europie Środkowej i Wschodniej”, zauważają jednak analitycy Deutsche Bank Research. Zwracają też uwagę, że banki w tym regionie są w największym stopniu zależne od międzynarodowego kapitału niż na innych rynkach wschodzących.

Zdaniem analityków Deutsche Bank Research, problemem Europy Środkowej i Wschodniej jest wciąż wyższy niż 100 proc. stosunek kredytów do depozytów (dotyczy to także Polski) oraz wysoki odsetek kredytów walutowych: od kilkunastu procent w Czechach, przez około 30 proc. w Polsce, do ponad 60 proc. w Rumunii i prawie 70 proc. na Węgrzech.

fot. mat. prasowe

Udział kredytów walutowych

Udział kredytów walutowych

Analitycy zwracają uwagę, że w Polsce sytuacja jest pod kontrolą. - Dzięki rozsądnej polityce nadzorczej kredyty walutowe nie stanowią u nas takiego problemu, jak w niektórych krajach regionu – podkreśla Marcin Jabłczyński. - Rekomendacje ograniczające ryzyko udzielania kredytów walutowych wprowadzane w ostatnich latach przez nadzór finansowy doprowadziły do sytuacji, w której mimo gwałtownych wahań kursów franka szwajcarskiego czy euro, mamy jedynie poniżej 2 proc. zagrożonych kredytów walutowych. Na Węgrzech spłaty ponad 16 proc. takich pożyczek są opóźnione o co najmniej trzy miesiące – dodaje.

To dobra wiadomość dla Polski, ponieważ właśnie silne pogorszenie się jakości bankowych aktywów w ostatnich trzech latach stanowi zdaniem DB Research poważne wyzwanie dla niektórych krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

fot. mat. prasowe

Niespłacane kredyty jako procent wszystkich

Niespłacane kredyty jako procent wszystkich

Odsetek pożyczek niespłacanych w terminie wzrósł na Litwie i Łotwie z 2-3 proc. w 2008 roku do 18-20 proc. w 2011 roku. Najwyższą wartość, około 26 proc., ma w Kazachstanie. Polska, Rosja i Czechy są krajami regionu, gdzie aktywa banków są w najlepszej kondycji (mniej niż co dziesiąta pożyczka nie jest spłacana w terminie), i nie odnotowały też tak dramatycznego spadku jakości aktywów - piszą analitycy DB Research.

- W Azji poziom niespłacanych kredytów jest zaniżany – zauważa Marcin Jabłczyński. – Trzeba też pamiętać, że na świecie złe aktywa są natychmiast wyprzedawane. W Polsce banki trzymają je, przez co proporcjonalnie mają ich więcej, ale ponoszą też mniejsze koszty ryzyka. Te są w Polsce jednymi z najniższych na tle rynków wschodzących – mówi.

fot. mat. prasowe

Najlepsze 10 wschodzących rynków kredytowych

Najlepsze 10 wschodzących rynków kredytowych

Banki rynków wschodzących powinny rosnąć 12 proc. rocznie

Nominalnie wartość kredytów udzielanych w sektorze prywatnym może rosnąć w rocznym tempie 12 proc. w ciągu najbliższych pięciu lat, wynika z prognoz DB Research. Model zakłada, że w dalszej ekspansji bankom nie przeszkodzą niespodziewane wydarzenia.

Najszybciej rozwijać będą się instytucje działające w Rosji. Wartość kredytów udzielanych w sektorze prywatnym może zwiększać się tam w najbliższych latach w średnim tempie 23 proc. rocznie. Kredyty w Chinach i Indiach wzrosną w tempie 16-17 proc.

Rosja, Indie i Tajwan mają szansę dołączyć do Chin, Brazylii i Korei Południowej, gdzie kredyty prywatnego sektora przekroczą 1 bilion dolarów w 2015 roku. Oczywiście stabilności tego wzrostu mogą przeszkodzić niespodziewane zmiany prawne albo kryzysy, zastrzega DB Research.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: