eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynki wschodzące mają banki z potencjałem

Rynki wschodzące mają banki z potencjałem

2011-10-20 11:53

Rynki wschodzące mają banki z potencjałem

30 największych banków świata © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Banki w krajach rozwijających się szybko gonią dojrzałe rynki. Suma kredytów udzielanych w sektorze prywatnym może na tych rynkach rosnąć w najbliższych latach średnio o 12 procent rocznie - wynika z raportu Deutsche Bank Research. Banki w krajach Europy Środkowej i Wschodniej wydają się być w trudniejszej sytuacji niż te w Ameryce Łacińskiej czy Azji. Polska na tym tle może być postrzegana jako lider swojego regionu - wynika z analizy.

fot. mat. prasowe

30 największych banków świata

30 największych banków świata

„Waga rynków wschodzących rośnie nie tylko w globalnej gospodarce, ale także w bankowości”, przekonują w najnowszym raporcie o analitycy Deutsche Bank Research. Zastrzegają jednak, że nadal dzieli je od dojrzałych rynków przepaść. Przyczyny są dwie. Po pierwsze, na wielu rynkach wschodzących korzystanie z usług finansowych wciąż nie jest tak powszechne, jak w krajach rozwiniętych. Po drugie, banki w krajach rozwijających się często są własnością zagranicznych koncernów, co oznacza, że w ramach dywidend część zysku przekazują do swoich central.

Chociaż w 2009 roku wciąż zaledwie 22 proc. globalnych aktywów zgromadzone było w krajach rozwijających się, to wywodzi się z nich już aż dziewięć z 30 największych pod względem kapitalizacji banków.

Polskie banki radzą sobie lepiej

Słabiej rozwinięty sektor bankowy rynków wschodzących ma swoje mocne strony. W dobie zawirowań w Stanach Zjednoczonych i strefie euro, jego sytuacja jest relatywnie dobra, nawet lepsza niż w wielu zamożniejszych państwach.

Średni współczynnik wypłacalności banków rynków wschodzących sięgał w 2010 roku od 13,5 proc. w Azji do 17 proc. w Ameryce Łacińskiej (w Polsce, według najnowszych danych Komitetu Stabilności Finansowej, pod koniec maja 2011 wynosił 13,8 proc). Banki południowoamerykańskie są też liderami pod względem zyskowności. Zwrot z kapitału własnego (ROE) przekraczał tam w 2010 roku 20 proc., a stopa zwrotu z aktywów (ROA) - 2 proc.

fot. mat. prasowe

Stopa zwrotu z kapitału własnego i aktywów

Stopa zwrotu z kapitału własnego i aktywów


Wyniki Europy Środkowej i Wschodniej są nieco gorsze, ale Polska na ich tle prezentuje się dobrze. - Nasz sektor bankowy jest bardziej stabilny niż w sąsiednich krajach – przekonuje Marcin Jabłczyński, analityk Deutsche Bank Securities. Wynika to z ogólnie dobrej sytuacji gospodarczej w kraju. W trakcie ostatniego kryzysu Polska, jako jedyna w Europie, odnotowała wzrost gospodarczy. – Stabilna jest też struktura finansowania naszych banków. Po pierwsze z depozytów klientowskich, po drugie z długoterminowych funduszy spółek-matek, które zwykle przeznaczane są na walutowe kredyty hipoteczne. To najbezpieczniejsze źródła finansowania – wyjaśnia Jabłczyński. - Jeśli chodzi o zyskowność, nasze banki mają najlepsze po czeskich wyniki w Europie Środkowej – dodaje.

O tym, jak cenione są banki działające w Polsce można się było przekonać, gdy w kłopoty popadli ich zachodni właściciele. Gdy irlandzki AIB sprzedawał w zeszłym roku udziały w BZ WBK albo grecki Eurobank pozbywał się roku udziałów Polbanku, po te aktywa ustawiały się kolejki chętnych. - Na Węgrzech jest w tym momencie odwrotnie – zauważa Marcin Jabłczyński. - W Polsce obecnie wchodzą w grę dwie podobne transakcje: Millennium i Kredyt Banku. Nie spodziewałbym się problemów z ich dopięciem – mówi.

 

1 2 3

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: