eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Fundusze ETF nie dla początkujących

Fundusze ETF nie dla początkujących

2010-06-21 11:18

O ile ETF to z pewnością jedna z najtańszych form zbiorowego inwestowania, to jednak może on też nieść ze sobą spore ryzyko poniesienia przypadkowych strat. Z analiz firmy Expander wynika, że obserwowane w czasie sesji giełdowej odchylenia notowań jednostek ETF od ich rzeczywistej wartości mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent.

Przeczytaj także: Fundusze ETF atrakcyjne dla inwestorów

Komisja Nadzoru Finansowego wpisała do rejestru funduszy zagranicznych dystrybuowanych na polskim rynku LYXOR ETF WIG 20. Jest to pierwszy ETF, który będzie dostępny na warszawskiej giełdzie oraz pierwszy na świecie ETF oparty o indeks WIG20. Dotychczas, całkiem zresztą niedawno, powstały dwa fundusze tego typu odzwierciedlające zmiany cen akcji wyłącznie polskich spółek. Pod koniec zeszłego roku fundusz dwudziestu pięciu największych polskich spółek uruchomiła firma Van Eck. Pod koniec maja powstał fundusz z rodziny iShares firmowany przez BlackRock i oparty na indeksie MSCI Poland. Obydwa te fundusze notowane są jednak na giełdach poza granicą Polski.

Dynamiczny rozwój rynku ETF na świecie

Rozpoczęcie notowań funduszu Lyxor jest ważnym wydarzeniem na naszym rynku finansowym, ponieważ jest pierwszym krokiem do udostępnienia polskim inwestorom grupy instrumentów finansowych, która zdobywa olbrzymią popularność na całym świecie. Dość powiedzieć, że na koniec ubiegłego roku, według danych BlackRock, w funduszach typu ETF znajdowało się ponad bilion dolarów aktywów. Jeszcze w 1999 roku było to tylko 40 miliardów dolarów. „Przemysł” ETF rośnie nawet szybciej niż aktywa funduszy hedginowych. W tak szybkim wzroście popularności tych instrumentów finansowych niektórzy dopatrują się nawet zagrożenia, które doprowadzić może któregoś dnia do krachu na rynkach finansowych.

Powoli powstaje coraz więcej ETF’ów, które zamiast pasywnie naśladować uznane indeksy akcji lub obligacji zaczynają inwestować w wyrafinowane strategie aktywne. Nadal naśladują indeks, jednak w tych przypadkach jest on przeważnie stworzony na własne potrzeby. Sposób doboru papierów wartościowych do koszyków takich indeksów, to tak naprawdę wyrafinowana strategia aktywna, najczęściej oparta na modelach matematycznych nierzadko wykorzystująca zaawansowane techniki komputerowe.

Jak na razie „aktywne” ETF’y stanowią bardzo nieliczny odsetek wszystkich funduszy. Jednak potencjalny znaczny wzrost zarządzanych przez systemy komputerowe aktywów w tego typu ETF’ach może być niebezpieczny. Automatyczne systemy transakcyjne obwiniane są np.o wywołanie krachu na Wall Street w 1987 roku, a także podejrzewane są o spowodowanie mocnego spadku na amerykańskich giełdach, który miał miejsce niedawno, bo 6 maja bieżącego roku.

Tania forma zbiorowego inwestowania

Zalet EFT’y mają wiele. W porównaniu do tradycyjnych funduszy inwestycyjnych otwartych są to przede wszystkim niskie koszty zarządzania i szybkość dokonywania transakcji. Nad funduszami zamkniętymi, których certyfikaty inwestycyjne notowane są na warszawskiej giełdzie, ETF’y górować mają (na razie przynajmniej teoretycznie) płynnością obrotu. Możliwość swobodnego kreowania i umarzania jednostek, niemożliwa w FIZ’ach, powoduje, że wykonywanie obowiązków animatora rynku wiązać się będzie z mniejszym ryzykiem. To z kolei rzeczywiście powinno zapewnić większą płynność handlu.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: