eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Kredyty gotówkowe: jak bank nalicza prowizję?

Kredyty gotówkowe: jak bank nalicza prowizję?

2010-02-21 00:35

Kredyty gotówkowe: jak bank nalicza prowizję?

Kredyty gotówkowe - oferta banków, luty 2010 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Zaciągając pożyczkę gotówkową musimy pamiętać, że oprócz odsetek, czy ubezpieczenia będziemy jeszcze musieli zapłacić prowizję. Zgodnie z polskim prawem nie może ona przekroczyć 5 proc. kwoty kredytu. Nie jest jednak sprecyzowane, czy ma to być kwota brutto czy netto. Przy kredytach gotówkowych banki liczą prowizję na różne sposoby, niekiedy na niekorzyść kredytobiorcy.
Załóżmy, że chcemy pożyczyć 5 tys. zł, i ta suma będzie kwotą netto kredytu. Przyjmijmy, że prowizja za przyznanie pożyczki wynosi 5 proc. Teoretycznie będziemy więc musieli zapłacić 250 zł opłaty. Zazwyczaj ta prowizja może zostać skredytowana, czyli będzie doliczona do kosztu kredytu. Po prostu musimy od banku pożyczyć 5250 zł. I to już będzie kwota brutto. Część banków dopiero od tego policzy 5-proc. prowizję, czyli trzeba będzie zapłacić opłatę w wysokości 262 zł 50 groszy. A zatem kwota kredytu brutto wynosi już 5262,5. I co teraz? Teraz od tego liczymy 5 proc. prowizji co daje nam 263,13 groszy, czyli trzeba od banku pożyczyć 5263 zł 13 groszy. I tak dalej, i tak dalej. Wyliczona w ten sposób prowizja najczęściej wynosi 263,16 zł. Najczęściej, bo zależy, na którym etapie bank postanowi zaokrąglić opłatę.

Różnica w sposobie wyliczania prowizji w naszym przykładzie wynosi nieco ponad 13 zł. Z punktu widzenia klienta to może niezbyt dużo, ale dla banku, który udziela tysięcy takich kredytów może to być przyzwoity dodatkowy dochód. I nie jest to kwestia jednego, czy dwóch banków. Ten sposób liczenia prowizji obowiązuje w 12 na 26 instytucjach, których ofertę kredytową analizowaliśmy. Na tej liście znajdują się: Alior Bank, BGŻ, BPH, BPS, BNP Paribas Fortis, BZ WBK, Eurobank, Getin Bank, Invest-Bank, Pekao, PKO BP, Nordea Bank.

Oczywiście mniej korzystny sposób liczenia prowizji nie skreśla od razu oferty konkretnego banku. Liczy się również kwestia wysokości samej prowizji, nominalnego oprocentowania, czy dodawanych do kredytu ubezpieczeń. Całkowity koszt kredytu, czyli to ile musimy bankowi oddać ponad to co pożyczyliśmy, pokazuje doskonale, które kredyty są tanie, a które ciężko takimi nazwać. I ten parametr uwzględnia już wyższą prowizję wynikająca z mniej korzystnego sposobu wyliczania. Szukając kredytu gotówkowego sprawdzajmy więc jaki jest całkowity koszt udzielenia takiej pożyczki.

fot. mat. prasowe

Kredyty gotówkowe - oferta banków, luty 2010

Kredyty gotówkowe - oferta banków, luty 2010

fot. mat. prasowe

Kredyty gotówkowe - oferta banków, luty 2010

Kredyty gotówkowe - oferta banków, luty 2010

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.