eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Jakie fundusze nieruchomości dały zarobić?

Jakie fundusze nieruchomości dały zarobić?

2010-02-05 12:53

Jakie fundusze nieruchomości dały zarobić?

Wyniki funduszy portfelowych z sektora nieruchomości za dane okresy (w %) © fot. mat. prasowe

Najlepszy wynik spośród funduszy koncentrujących się na spółkach budowlanych i nieruchomościowych osiągnął w styczniu DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki - wynika z analizy Home Broker. W skali roku rekordzista z tej grupy pozwolił posiadaczom jednostek niemal podwoić zainwestowany kapitał.

Przeczytaj także: Fundusze nieruchomości: zyski i straty IV 2011

W grupie funduszy akcji polskich podmioty dedykowane papierom firm z sektora nieruchomości są rodzynkami. DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki w styczniu zarobił 3,4%, a Allianz Budownictwo 2012 stracił 0,3%. Home Broker przypomina, że uniwersalne fundusze akcji krajowych były średnio w pierwszym miesiącu tego roku symbolicznie nad kreską.

Sektor budowlany podzielony

Analiza pokazuje, że na naszym rynku w styczniu mieliśmy wyraźną polaryzację zachowań walorów przedsiębiorstw z branży budowlanej, które były jednymi z lepszych inwestycji oraz papierów spółek deweloperskich, które wypadły najsłabiej. WIG-Budownictwo podniósł się w minionym miesiącu o blisko 5%, natomiast WIG-Deweloperzy poszedł w dół o ok. 1/10. Przyczyną takiego stanu rzeczy w pierwszym przypadku jest słabsza postawa walorów firm budowlanych w II połowie 2009 r., co w naturalny sposób pomagało w windowaniu kursów w sytuacji, gdy na całym parkiecie panowała, zwłaszcza w początkach roku, bardzo dobra atmosfera. Na kondycji tej grupy przedsiębiorstw ciążą obawy przed zmniejszeniem się marż na podpisywanych w ostatnim czasie kontraktach. Szkodzi również polaryzacja kondycji rynku budowlanego, gdzie projekty infrastrukturalne są realizowane pełną parą, ale budownictwo mieszkaniowe i specjalistyczne wyraźnie kuleje.

WIG-Deweloperzy pod wpływem czynników zewnętrznych

Zdaniem ekspertów firmom deweloperskim szkodziła natomiast pokaźna skala ubiegłorocznej zwyżki. W połączeniu z niepewnością wokół spółek związanych z sektorem nieruchomości na świecie skłaniała do realizowania zysków. Na tę niepewność wpływają obawy przed pęknięciem spekulacyjnego bąbla w Chinach, trudności z poprawą sytuacji na dojrzałych rynkach, szczególnie w USA, jak również zagrożenie wynikające z oczekiwanych w przyszłości podwyżek stóp procentowych. Czynniki zewnętrzne mają duży wpływ na zachowanie WIG-Deweloperzy, gdyż wśród najważniejszych spółek tego indeksu są zagraniczne Immoeast i Plaza Center. Najbardziej znacząca w indeksie spółka, GTC, też ma międzynarodowy charakter.

W dłuższym horyzoncie lepsze uniwersalne

W horyzoncie kilkumiesięcznym fundusze akcji z sektora nieruchomości nie mogą się pochwalić ponadprzeciętnymi wynikami. DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki przez ostatnie 6 miesięcy zarobił 4,6% wobec średniej dla uniwersalnych funduszy akcji na poziomie 11,3%. Allianz Budownictwo 2012 zyskał w tym czasie 8,6%. Znacznie większe zyski przyniosły podmioty akcji zagranicznych z branży nieruchomościowej. Średnio przyniosły 11,3% zysku przez ostatnie 6 miesięcy. Rozbieżność wyników była jednak bardzo potężna. Od nieco ponad 4% wzrostu do blisko 26%.

fot. mat. prasowe

Wyniki funduszy portfelowych z sektora nieruchomości za dane okresy (w %)

Wyniki funduszy portfelowych z sektora nieruchomości za dane okresy (w %)

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: