eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Banki centralne chcą uniknąć deflacji

Banki centralne chcą uniknąć deflacji

2008-10-28 11:39

Banki centralne chcą uniknąć deflacji

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Banki centralne za wszelką cenę chcą uniknąć deflacji w systemie. Spadek aktywności kredytowej i straty związane z rynkiem nieruchomości uruchomiły proces destrukcji kredytu, który wpływa deflacyjnie na gospodarkę.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Długotrwały spadek cen, podobny do tego jaki miał miejsce w Japonii w latach 90'tych, byłby zabójczy dla gospodarek mocno zadłużonych ponieważ wartość długu w takiej sytuacji rośnie. Właśnie dlatego banki centralne krajów anglosaskich oraz EBC chcą temu za wszelką cenę zapobiec. Niestety interwencje będą miały ukryty koszt, który poniosą wszyscy - inflację - i to prawdopodobnie bardzo wysoką. Pożyczki udzielane przez EBC rosną po kilka procent tygodniowo, a całkowity bilans urósł już o blisko 60% rok do roku. Ostatni wzrost to wpływ nieograniczonych linii swapowych uruchomionych przez FED. Takie 'zalanie' systemu pieniądzem w pewnym momencie musi przełożyć się na wzrost cen.

W takim otoczeniu można spodziewać się wzrostu stóp procentowych w dłuższym terminie oraz ponownego wrostu cen surowców gdy ustanie przymusowa wyprzedaż aktywów przez fundusze. Rentowności obligacji dłuższych niż 2 letnie powinny rosnąć, a ich ceny spadać. Złoto, srebro, zboża i ropa powinny wrócić do trendów wzrostowych. Wpływ na waluty będzie trudny do przewidzenia. Rynki akcji mogą rosnąć nominalnie, ale ich zachowanie będzie relatywnie słabe jeśli uwzględnić inflację (podobnie jak w latach 70'tych).

Dzisiaj zapoznamy się z raportem Case-Shiller o cenach domów oraz z indeksem zaufania konsumentów. Nastrój na rynkach poprawił się. Rynek plotkuje o interwencji Banku Japonii, co osłabia jena. Dolar ustabilizował się, a surowce i akcje odreagowują. Złoty zdecydowanie umacnia się pod wpływem poprawy nastrojów.

Najważniejsze wiadomości

  • GE: Indeks klimatu gospodarczego IFO : 90.2pkt., prognoza: 91.0pkt.
  • US: Sprzedaż nowych domów: 2.7%, prognoza: -0.4%.
  • US: Sprzedaż nowych domów:464k wobec oczekiwań na poziomie 450k.
  • E-Z: Zdaniem Trichet'a istnieje możliwość, iż ECB obniży jeszcze raz stopy procentowe na najbliższym posiedzeniu 6 listopada.
  • E-Z: Indeks PMI przemysłowy: 41.3pkt., prognoza: 44.0pkt., wartość poprzednia: 45.0pkt.
  • PL: Na poniedziałkowej aukcji MF sprzedało 13 tygodniowe bony skarbowe o wartości 703,5 mln złotych wobec oferty na poziomie 1 mld.
  • PL: S&P obniżył perspektywę długoterminowego ratingu Polski w obcej walucie do stabilnej z pozytywnej.
  • HU: MFW poinformował, iż Węgry osiągnęły porozumienie w sprawie ' szerokiego pakietu pomocy', jaki ten kraj ma otrzymać z MFW w celu ustabilizowania węgierskiej gospodarki.

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Wojciech Smoleński / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: