eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › FED: niższa stopa dyskontowa pobudzi rynek

FED: niższa stopa dyskontowa pobudzi rynek

2007-08-20 10:03

Przeczytaj także: Rynki finansowe w panice

Po jej ogłoszeniu sytuacja na rynkach szybko się zmieniła. Kurs EUR/USD wzrósł, kurs USD/JPY zmniejszył straty (ale wcale nie tak bardzo), a surowce zdrożały. To wszystko były jednak drobiazgi. Najważniejsze było zachowanie rynku akcji. Można było zakładać, że sesja będzie gwałtowna, bo w piątek wygasały sierpniowe opcje, ale tak dużej jak to ostatnio bywało zmienności nie odnotowałem. Oprócz decyzji FOMC rynkowi pomagał opublikowany w czwartek po sesji raport kwartalny Hewlett-Packarda. Pomagali tez analitycy Banc of America Securities, którzy podnieśli rating Countrywide Financial, spółki uważanej ostatnio za kandydata do bankructwa. Negatywem była informacja NovaStar Financial, która to spółka zredukowała załogę o 500 osób (37 proc.) z powodu zmniejszenia zainteresowania kredytami hipotecznymi.

Indeksy giełdowe zaczęły sesję gwałtownym wzrostem, ale potem rozpoczęła się dosyć męcząca stabilizacja, a indeks S&P 500 krążył raz wokół poziomu wyższego o dwa procent od czwartkowego zamknięcia. Czekano jak zwykle na ostatnią godzinę sesji. Tym razem miała to być jednak bardzo ważna godzina. Duży wzrost nikogo by nie zdziwił, ale spadek z pewnością bardzo by inwestorów na całym świecie przestraszył. Zaskoczenia nie było. Indeksy wzrosły i można tylko zastanawiać się, dlaczego ich skala nie była większa, ale to też nie jest trudne do wyjaśnienia. Wszyscy doskonale wiedzą, że obniżka stopy dyskontowej nie rozwiązuje żadnego problemu. Gracze, tak jak i ja, uwierzą, że z punktu widzenia giełd problem przestanie istnieć tylko i wyłącznie wtedy, gdy po informacji o problemach jakiejś dużej spółki sektora finansowego nie nastąpi paniczna wyprzedaż.

Po piątkowej sesji Sentinel Management Group (spółka, która przestraszyła rynki już we wtorek) ogłosił bankructwo. Przypominam, że spółka ta nie posiadała w portfelu instrumentów opartych o kredyty hipoteczne. Zajmowała się inwestorami z rynku walutowego i surowcowego. Zobaczymy, jak rynki przyjmą to bankructwo. Teoretycznie nie powinny przyjąć źle, bo od wtorku wiadomo było, że tak właśnie sprawa tej spółki może się zakończyć, ale gdyby reakcja była jednak paniczna to rokowałoby to rynkowi jak najgorzej. Cieszyć też może reakcja rynków azjatyckich na posunięcie Fed – indeksy rano rosły po 3-5 procent, a przecież Azjaci mieli więcej czasu na przemyślenie sytuacji.

Dzisiaj, jak w całym tym tygodniu, kalendarium wygląda bardzo ubogo. Po południu dowiemy się, jak zachował się w USA w lipcu indeks wskaźników wyprzedających (LEI). Prognozy mówią o wzroście tego wskaźnika, ale nie przywiązywałbym wagi do jego wskazań. Od przynajmniej dwóch lat stawiane na podstawie tego indeksu prognozy odnośnie przyszłego rozwoju gospodarki USA nie sprawdzały się.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: