eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › O windykacji ciągle wiemy zbyt mało

O windykacji ciągle wiemy zbyt mało

2019-09-26 12:30

O windykacji ciągle wiemy zbyt mało

Co Polacy wiedzą o windykacji? © Voyagerix - Fotolia.com

Co Polacy wiedzą o windykacji? Okazuje się, że ich wiedza na ten temat raczej nie przedstawia się imponująco. Z badania zrealizowanego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych przy okazji kampanii edukacyjnej "Windykacja? Jasna Sprawa!" wynika, że aż 74% respondentów nie wie, jaki kształt powinien przybrać profesjonalnie przeprowadzony proces windykacyjny oraz nie zna praw, które chronią ich w tym zakresie.

Przeczytaj także: Firma windykacyjna niczym przyjaciel?

– Warto wiedzieć jakie są podstawowe etapy windykacji, co powinniśmy zrobić, gdy dostaniemy wezwanie do zapłaty, w jaki sposób na nie odpowiedzieć, jak negocjować warunki spłaty zadłużenia, jak powinna wyglądać komunikacja z windykatorem lub kiedy firma windykacyjna może skierować sprawę do sądu. To podstawowe informacje, które każdy konsument powinien zgłębić. Nie tylko ten, który w danym momencie boryka się z zadłużeniem – mówi Andrzej Roter, Prezes Zarządu ZPF. – Problem w tym, że wciąż jest zbyt mało edukacyjnych treści dotyczących windykacji, mówiących zarówno o samym procesie, jak i o przepisach prawnych. Realizując kampanię „Windykacja? Jasna Sprawa!” staramy się wypełnić tę lukę. Mówimy nie tylko o windykacji, ale również o tym, jak zarządzać domowym budżetem, jak pożyczać w sposób odpowiedzialny, jak wywiązywać się ze swoich zobowiązań – dodaje.

fot. Voyagerix - Fotolia.com

Co Polacy wiedzą o windykacji?

Z badania opinii, przeprowadzonego na zlecenie Związku Przedsiębiorstw Finansowych, wynika, że wiedza Polaków na temat windykacji jest znikoma.


Wierzyciel tak jak dłużnik ma swoje prawa


Obowiązujące regulacje uprawniają wierzyciela do podejmowania działań prowadzących do zdyscyplinowania dłużnika i i odzyskania pieniędzy. Oczywiście wszystko musi przebiegać w poszanowaniu praw osoby zadłużonej. Doświadczenie pokazuje jednak, że działania prowadzone w zgodzie z obowiązującym prawem, całkiem sporej grupie konsumentów wydają się nieetyczne lub nieprofesjonalne. Za przykład posłużyć może tu chociażby wizyta konsultanta u dłużnika, a więc narzędzie tzw. windykacji terenowej. Co czwarty respondent badania ZPF uznał tego rodzaju praktykę za niedozwoloną, tymczasem jest ona całkowicie zgodna z prawem.
– Wierzyciele lub – w ich imieniu – firmy windykacyjne decydują się najczęściej na takie czynności windykacyjne tylko dlatego, że dłużnik świadomie unika kontaktu, traktując to jako swoisty sposób na zwolnienie z długu, czy co do zasady, gdy nie mogą skontaktować się one z konsumentem w żaden inny sposób. Okazuje się, że samym osobom zadłużonym lepiej jest porozmawiać o swojej sprawie osobiście. Przekonują się bowiem w praktyce, że spłata długu jest możliwa i nie rujnuje budżetu domowego, a nawet wprost przeciwnie. Staje się to pozytywnym sposobem na przywrócenie spokoju w finansach domowych – przypomina Andrzej Roter.

Na brak dostatecznej wiedzy na temat windykacji wskazywać może również podejście konsumentów do pisemnych wezwań do zapłaty - aż 15 proc. uczestników badania uznało, że wysyłanie tego rodzaju pism jest działaniem nieprofesjonalnym. Najwyraźniej nie zdają sobie oni sprawy, że jest to zupełnie naturalne działanie wierzycieli lub reprezentujących ich osób, wykonywane w celu odzyskania pieniędzy.

Konsumenci mają do kogo się odwołać


Aż 76 proc. uczestników badania przyznaje, że nie wie, gdzie może zgłosić wniosek o zbadanie konkretnych praktyk windykacyjnych. A przecież w Polsce funkcjonuje wiele podmiotów, do których można zwrócić się o pomoc w przypadku wątpliwości co do praktyk stosowanych przez wierzycieli, odzyskujących swoje należności. Na straży rzetelności wszystkich firm z branży finansowej stoi Biuro Rzecznika Finansowego, które przyjmuje skargi i pomaga konsumentom. Można odwołać się także do Federacji Konsumentów czy Rzeczników Konsumentów, a jeżeli czujemy się nękani, możemy ten fakt zgłosić na policję. Wnioski o zbadanie zgodności praktyk biznesowych z etycznymi standardami dotyczące Członków Związku Przedsiębiorstw Finansowych można zgłaszać do Komisji Etyki, która działa w ramach tej organizacji.
– Warto zauważyć i podkreślić, że czynności windykacyjne podejmowane przez profesjonalne firmy windykacyjne są zgodne z prawem, a nawet więcej, bo zgodne z Zasadami Dobrych Praktyk Windykacyjnych, obowiązującymi w ZPF. W przypadku wątpliwości, czy tak jest rzeczywiście, konsumenci mają cały szereg możliwości, stwarzanych przez choćby profesjonalne grono Rzeczników Konsumentów, do tego, by sprawnie, merytorycznie zweryfikować sytuację, w jakiej się znaleźli i uzyskać konkretną pomoc – stwierdza Andrzej Roter, Prezes Zarządu ZPF.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (5)

  • wezwanie do zapłaty, a później pozew.

    sadinternetowypl / 2019-09-26 13:27:42

    Wysyłasz pocztą lub mailem wezwanie do zapłaty, pozew o zapłatę, nakaz zapłaty, komornik i giełda wierzytelności. Inne cuda nie działają, a jedynie możesz przedawnić wierzytelność odpowiedz ] [ cytuj ]

  • bieny / 2019-09-28 07:19:13

    Ja spotkałem się akurat z bardzo profesjonalnym i rzeczowym podejściem konsultanta z firmy windykacyjnej EOS Ksi - nie mam małego długu ale czasem nawet jedno dobre słowo i odrobina empatii pomaga w świetle ogromnego stresu i gromadzących się problemów związanych z zadłużeniem odpowiedz ] [ cytuj ]

  • gosilver1 / 2019-10-08 13:08:55

    z własnego doświadczenia wiem, ze wielu rzeczy zależy od podejścia firmy windykacyjnej, w moim przypadku, kruk po ludzku podchodzi, da się z nim dogadać, ustalić raty odpowiedz ] [ cytuj ]

  • kwestia względna

    Drin / 2019-10-15 06:45:40

    Po ludzku to względna kwestia... Moim długiem zajęło się EOS Ksi i wbrew całej nagonce to byli bardzo uprzejmi i konkretni, niezależnie od tego z kim rozmawiałem odpowiedz ] [ cytuj ]

  • paulmar / 2019-10-30 10:20:37

    o ja to dużo juz wiem o windykacji, spłacam swoje zaległości. dobrą stroną jest to, że windykator, czyli kruk, nie ciśnie i ogólnie ma spoko podejście odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: