eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › W Wielkiej Brytanii hipoteka odwrócona rośnie jak na drożdżach

W Wielkiej Brytanii hipoteka odwrócona rośnie jak na drożdżach

2019-05-10 12:26

W Wielkiej Brytanii hipoteka odwrócona rośnie jak na drożdżach

Senior © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Najświeższe dane Equity Release Council, organizacji skupiającej działające na brytyjskim rynku podmiotu oferujące hipotekę odwróconą, wskazują, że I kwartał 2018 roku zaowocował podpisaniem przeszło 21 tys. nowych umów, a drugi - niemal 25 tys. kontraktów. Takie wyniki wskazują na roczny wzrost rzędu 23 proc. Polsce daleko jeszcze do taki rezultatów - na przestrzeni ostatniej dekady zrzeszone w KPF fundusze hipoteczne podpisały niespełna 1000 umów.
Hipoteka odwrócona to rozwiązanie, które funkcjonuje w Wielkiej Brytanii już od przeszło ćwierćwiecza, oferując tamtejszym seniorom cały wachlarz dostosowanych do ich potrzeb rozwiązań. Statystyki pokazują, że od 1991 do 2015 brytyjskie instytucje finansowe wypłaciły korzystającym z tej usługi Brytyjczykom 17 miliardów funtów, a roczna ilość podpisywanych umów hipoteki odwróconej sięgała ok. 20-30 tys. Ostatnie lata zaowocowały sporymi wzrostami - w 2017 roku odnotowano przeszło 37 tys. nowych umów, a w 2018 roku było ich aż 46 tys.
– Wielka Brytania jest największym rynkiem hipoteki odwróconej w Europie. Tam usługa jest rozwinięta, a oferta urozmaicona. Liczba osób, które decydują się na to rozwiązanie rośnie z roku na rok – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM. – Warto pamiętać, że brytyjski rynek hipoteki odwróconej pozostaje pod nadzorem Financial Conduct Authority (FCA), który jest odpowiednikiem polskiej Komisji Nadzoru Finansowego. Od wielu lat funkcjonuje tam również Code of Conduct dla całej branży, czyli dokument będący zbiorem zaleceń, zasad i norm etycznych, którymi powinny kierować się podmioty oferujące hipotekę odwróconą. Zasady Code of Conduct były dla nas inspiracją, gdy tworzyliśmy w Polsce Zasady Dobrych Praktyk ustanowionych w ramach KPF – dodaje.

Ostatni z raportów ERC dowodzi także, że na rynku hipoteki odwróconej zdecydowanie dominuje płeć piękna - liczba kobiet zawierających umowy (chodzi o umowy zawierane bez współmałżonka) była w minionym roku aż dwa razy wyższa niż liczba mężczyzn. Średni wiek nowych klientów plasował się w przedziale 68-70 lat.
– W Polsce wiek klientów, którzy decydują się na rentę dożywotnią od lat utrzymuje się na poziomie ok. 75 lat. Jednak od lat można zaobserwować wzrost zainteresowania i zapytań ze strony coraz młodszych osób, nawet poniżej 60-ego roku życia – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

Wsparcie rządowe


Warto podkreślić, że brytyjscy seniorzy – w chwili przejścia na emeryturę - otrzymują rządowe wsparcie dotyczące ich przyszłych finansów. Kilka lat temu tamtejszy rząd wprowadził usługę Pension Wise, dzięki której emeryci mogą liczyć na bezstronne porady dotyczące całego spektrum produktów i usług finansowych dostępnych na emeryturze. Dzięki takiemu doradztwu mogą wybrać tylko te rozwiązania, które są dopasowane do ich potrzeb. Usługę Pension Wise uzupełnia projekt, który funkcjonuje pod nazwą Financial Advice Market Review (Przegląd Rynku Doradztwa Finansowego), który ma dawać seniorom możliwość m.in. rozważenia roli środków finansowych z nieruchomości mieszkalnych w finansowaniu ich potrzeb.

fot. mat. prasowe

Liczba nowych umów podpisanych w latach 2017 oraz 2018

Hipoteka odwrócona w Wielkiej Brytanii funkcjonuje od ponad 25 lat


- Polski rynek również potrzebuje rządowego wsparcia i to na kilku płaszczyznach. Po pierwsze – potrzebne jest wsparcie edukacyjne, informacyjne i doradcze w zakresie rozwiązań finansowych oferowanych emerytom. Niektóre osoby, zwłaszcza samotne, nie mają możliwości porównania ofert lub skonsultowania warunków zawartych w umowach. Mam na myśli nie tylko rentę dożywotnią, ale również inne produkty lub usługi finansowe oferowane osobom starszym. Po drugie – ważne są odpowiednie regulacje dotyczące renty dożywotniej, które obejmowałyby cały rynek oraz wszystkie podmioty oferujące to rozwiązanie. Usługa renty dożywotniej jest bardzo skomplikowana, wymaga zaplecza kapitałowego i wiedzy aktuarialnej, a przede wszystkim zdolności do wieloletniego wypłacania dożywotnich świadczeń. Odpowiednia ustawa pozwalałaby niwelować nieuczciwe i nieetyczne praktyki oraz zapewniałaby seniorom większe bezpieczeństwo. Dzisiaj niestety odpowiedniej ochrony brakuje, pomimo, że o regulacje postulujemy od kilku lat – podsumowuje Robert Majkowski.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: