eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Długi emerytów powstają na prezentacji garnków?

Długi emerytów powstają na prezentacji garnków?

2018-03-02 11:25

Długi emerytów powstają na prezentacji garnków?

Seniorzy © WavebreakMediaMicro - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Prezentacje garnków, leczniczej pościeli, koców czy abonamentów medycznych. Zaproszenie na tego rodzaju wydarzenie dostał już niemal każdy polski senior. I właściwie nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że niemal połowa osób, które zdecydowały się na zakup produktów oferowanych w czasie pokazów, żałuje swojej decyzji. Tego przynajmniej dowodzi badanie zrealizowane przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor.
Statystyki prowadzone przez BIG InfoMonitor oraz BIK dowodzą, że z zaległościami w spłacie rat kredytów, pożyczek i bieżących rachunków boryka się przeszło 335 tys. Polaków powyżej 65 roku życia. Ich łączne zadłużenie sięga 6,73 mld zł*. I wprawdzie przeciętne zadłużenie przypadające na jednego emeryta jest o niemal 5 000 zł niższe niż średnia wyliczona dla ogółu zadłużonych, to jednak i tak może stanowić poważne obciążenie dla przeważnie niewielkiego, emeryckiego budżetu. Do tego doświadczenie pokazuje, że za problemami finansowymi seniorów nierzadko odpowiadają nieprzemyślane zakupy towarów oferowanych podczas prezentacji.
- Jest to spory problem w Polsce – zwraca uwagę Małgorzata Rothert, Miejski Rzecznik Konsumentów w Warszawie, do której z każdym rokiem napływa coraz więcej skarg na działania sprzedawców na tego typu spotkaniach. Niektórzy skarżą się wielokrotnie. Potencjalni klienci zazwyczaj wabieni są perspektywą przeprowadzenia bezpłatnego badania stanu zdrowia. Kusząca ma jednak być też oferta, dlatego asortyment towarów pokazywanych na prezentacjach zmienia się często tak, aby można było wciąż proponować coś nowego. - O ile przed laty sprzedawano garnki, wełniane kołdry, biostymulatory, a później różnego rodzaju rzeczy z domieszką srebra - skarpety, bieliznę, koce, to teraz w modzie są abonamenty na opiekę zdrowotną. Problem w tym, że poradnie, do których są wydawane po chwili znikają albo w ogóle nie oferują tego, co było obiecane na prezentacji. Przeciętny koszt tego typu zakupów to zazwyczaj 7-8 tys. zł – przestrzega Małgorzata Rothert.

45 proc. uczestników zdecydowało się na zakup drogiego produktu


Ankietowani emeryci niemal jednogłośnie przyznali, że zdarzyło się im otrzymać zaproszenie na prezentacje drogich towarów. Takiej odpowiedzi udzieliło aż 91 proc. badanych. Z badania** przeprowadzonego przez Instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie BIG InfoMonitor wynika też, że niemal połowa emerytów zdecydowała się pójść na takie spotkanie (48 proc.). Z tego grona aż 51 proc. dokonało zakupu. Kupili przede wszystkim garnki i naczynia, pościel, sprzęt leczniczy, koce oraz inne towary czy usługi, wśród których coraz częściej pojawiają się abonamenty na usługi medyczne.

fot. mat. prasowe

Zaproszenia i zakupy na prezentacjach

Niemal połowa emerytów deklaruje uczestnictwo w prezentacji.


Co z tego wyniknęło? Aż 45 proc. osób po przemyśleniu zakupów żałowało tej decyzji. W większości tłumaczyli, że kupili choć nie chcieli, bo przesądziła perswazja sprzedawcy, jedna trzecia poczuła się wprowadzona w błąd co do kwoty, czy właściwości produktu, a 13 proc. odpowiedziało, że nie umiało, albo nie miało odwagi lub też nie chciało odmówić.
- Bardzo ważne jest, aby szczególnie kosztowne zakupy robić z namysłem. Nawet najbardziej odporni na perswazję, mogą ulec wpływowi sprzedawców stosujących socjotechniczne zabiegi, od których nie stroni się na takich spotkaniach. Jeśli więc wiadomo, że w budżecie nie ma pieniędzy na ekstra wydatki, lepiej zostać w domu i nie poddawać się próbie. Jeśli ktoś już jednak się wybierze, to należy dać sobie czas do następnego dnia i aby przemyśleć zakup. Dobrze jest też na bieżąco konsultować się z rodziną, która sprawdzi czy nie da się proponowanego na prezentacji towaru kupić taniej. Impulsywne i pochopne zakupy mogą wpędzić w tarapaty finansowe, warto więc uważać – radzi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

*Płatności przeterminowane o co najmniej 30 dni na kwotę min. 200 zł wobec jednego wierzyciela, zarówno kredyty jak i pożyczki, długi windykowane oraz m.in. rachunki za telefon, media, alimenty, zobowiązania wobec sądów.

**Badanie zostało wykonane przez Instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie BIG InfoMonitor, w listopadzie 2017, metodą wywiadów telefonicznych (CATI), na próbie 502 osób przebywających na emeryturze w wieku 60+ lat (kobiety) oraz 65+ lat (mężczyźni). Próba była reprezentatywna dla populacji kobiet i mężczyzn w przyjętych przedziałach wiekowych. Ponad połowę 502 osobowej próby stanowiły kobiety i mężczyźni między 65 a 74 rokiem życia. 22 proc. badanych przebywało na emeryturze nie dłużej niż 5 lat, kolejne 22 proc. między 6 a 10 lat, 17 proc. od 11 do 15 lat, a niemal 40 proc. badanych przeszło na emeryturę 16 lat temu lub dawniej.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: