eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Frankowicze z coraz mniejszym zadłużeniem i bez zaległości

Frankowicze z coraz mniejszym zadłużeniem i bez zaległości

2017-12-14 10:54

Frankowicze z coraz mniejszym zadłużeniem i bez zaległości

Franki © stadtratte - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Kwota zadłużenia z tytułu posiadanych przez Polaków kredytów w szwajcarskiej walucie systematycznie się kurczy. Statystyki prowadzone przez Biuro Informacji Kredytowej dowodzą, że obecnie frankowicze mają do spłaty 114,03 mld zł, a więc o 6,8% mniej niż w czerwcu br. Okazuje się również, że osoby zadłużone we frankach nieźle radzą sobie ze spłatą rat - problemy z terminowością dotyczą zaledwie 1,1% z nich. Pomocą służy z pewnością kurs franka, który 8 grudnia br. osiągnął 3,59 zł - najmniej od pamiętnego stycznia 2015 r.
Z danych cyklicznie publikowanych przez BIK wyraźnie wynika, że rzesza Polaków obsługujących złotowe kredyty mieszkaniowe ciągle się powiększa - od stycznia do października 2017 roku dołączyło do niej 136 tys. osób. Jednocześnie kurczy się grono frankowiczów - w tym samym czasie ubyło ich 33,6 tys.

Portfel kredytowy Polaków


Dziś kredyty walutowe, czy w euro czy też we franku, to w ofercie rodzimych banków prawdziwa rzadkość. Posiadane przez BIK informacje odnośnie 15,13 mln kredytobiorców w Polsce dowodzą, że udział frankowiczów w tej grupie sięga dziś 5,7%. Kwota, na jaką zadłużeni są wszyscy kredytobiorcy, wynosi w przeliczeniu na złotówki 583,03 mld zł, z czego 141,60 mld zł to pozostała do spłaty wartość wszystkich zobowiązań pozostających na koncie kredytobiorców frankowych. Ilość wszystkich kredytów, które posiadają frankowicze, to z kolei 1,77 mln sztuk, a więc 6,4% spośród 27,57 mln sztuk kredytów łącznie obsługiwanych przez polskich kredytobiorców.

Przydatne linki:
CHF / PLN


Frankowicze i ich kredyty


Łączna kwota do spłaty z tytułu kredytów mieszkaniowych w CHF to 114,03 mld zł a całkowite aktualne zadłużenie frankowiczów z tytułu wszystkich posiadanych produktów kredytowych to 141,60 mld zł. Na tę wartość składają się oprócz frankowych, i zaciągniętych w innych walutach (głównie w zł) kredytów mieszkaniowych na kwotę 131,4 mld zł, kredyty konsumpcyjne o wartości 7,39 mld zł, następnie karty kredytowe na kwotę do spłaty wynoszącą 1,52 mld zł, a także udzielone limity kredytowe w wysokości do spłaty 1,29 mld zł.
- Wśród czynników wpływających na spadek zadłużenia w kredytach spłacanych w szwajcarskiej walucie należy odnotować m.in. najniższą wartość kursu franka szwajcarskiego od „pamiętnego stycznia 2015 r.” – mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk kredytowy BIK. - W tym roku złoty umocnił się już o ponad 12 proc. w stosunku do kursu CHF z tamtego okresu. Warto także zaznaczyć, że wpływ na spadek zadłużenia w mieszkaniowych kredytach zaciągniętych w CHF mają sami frankowicze, którzy rzetelnie spłacają swoje raty kredytowe, co powoduje spadek zadłużenia– dodaje prof. Rogowski.

fot. mat. prasowe

Kredytobiorcy frankowi i ich kredyty mieszkaniowe i inne kredyty

Kwota do spłaty wszystkich kredytobiorców bez względu na walutę wynosi w przeliczeniu na złote 583,03 mld zł.


Jakość spłat kredytów na mieszkania


Opóźnienie w spłacie samego kredytu mieszkaniowego udzielonego w walucie CHF, ma 10 225 osób – jest to 1,1% osób spośród wszystkich kredytobiorców frankowych.
- BIK, w oparciu o swoje dane, od lat obserwuje bardzo dobrą jakość obsługi kredytów mieszkaniowych zarówno złotowych, jak i walutowych. Solidność obsługi wpływa znacząco na dobrą jakość portfela, można powiedzieć, odpornego na wahania kursowe w przypadku kredytów walutowych – mówi prof. Rogowski. – Na koniec października br. na ponad 2,3 mln obecnie czynnych kredytów mieszkaniowych tylko w przypadku 32 tys. - 1,4% występuje opóźnienie w spłacie powyżej 90 dni – dodaje.

Portret Frankowicza


Udział kobiet i mężczyzn w zawieraniu umów na kredyty mieszkaniowe w szwajcarskiej walucie stanowi niemal parytet. Na 868,32 tys. osób, spłacających mieszkanie we franku przypada 50,3% pań w stosunku do 49,7% panów. Najwięcej kredytobiorców posiadających takie zobowiązanie znajduje się w przedziale wiekowym 35 – 44 lat i stanowią ponad połowę (50,58%) wszystkich frankowiczów. Co pocieszające, osoby w tej grupie wykazują się wysoką i bardzo wysoką wiarygodnością kredytową na poziomie 90,40%, co potwierdza zarówno scoring BIK, jak i sami kredytobiorcy.

fot. mat. prasowe

Portret frankowicza

Kredyt we frankach posiada obecnie 868,32 tys. Polaków.


W ankiecie opinii, przeprowadzonej w listopadzie 2017 r. przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie BIK*, większość badanych dobrze oceniło swoją kondycję kredytową, co oznacza, że są w stanie bez większego problemu spłacać obecne długi. Wskaźnik kondycji kredytowej w badaniu wyniósł 67 w 100 stopniowej skali - im wyższa jego wartość, tym szacowana kondycja kredytowa jednostki lepsza.

Polska i frankowicze


W ocenie swojej kondycji oraz historii kredytowej bardziej optymistycznie ocenili się mieszkańcy regionu południowego (zgodnie z klasyfikacją Głównego Urzędu Statystycznego). To oni, częściej niż mieszkańcy pozostałych regionów, podkreślają rolę oszczędzania, deklarują również, że kredyty biorą tylko wtedy, gdy mają pewność, że je spłacą oraz częściej nie wyobrażają sobie sytuacji, że kredytu nie spłacą.

Dane z bazy BIK, które pokrywają się z opiniami w badaniu, potwierdzają od lat obserwacje, że relatywnie lepiej spłacane są kredyty w województwach południowo-wschodnich.

fot. mat. prasowe

Gdzie mieszkają frankowicze?

Niemal co 5. frankowicz pochodzi z Mazowsza.


Na pytanie, skąd może wynikać to zjawisko, związane z bardziej sumiennym i odpowiedzialnym podejściem do spłacania rat kredytowych, odpowiedzieli sami badani. Osoby z tych województw podkreślali, częściej niż inni badani, że na ich stosunek do kredytów i zobowiązań wpływają zarówno wychowanie i wartości wyniesione z domu rodzinnego (60%), jak i możliwość polegania na rodzinie w trudnych sytuacjach, czyli np. pomocy krewnych, w przypadku kłopotów finansowych.
- Analizując liczbę kredytobiorców posiadających kredyt mieszkaniowy we franku szwajcarskim należy podkreślić, że są to mieszkańcy 10 aglomeracji Polski. Stanowią oni aż 56% wszystkich osób spłacających kredyty na mieszkanie w CHF – mówi prof. Rogowski z BIK. I dodaje: - Co ciekawe 18% osób spłacających taki kredyt mieszka w aglomeracji warszawskiej.

* Polacy na rynku kredytowym, ARC Rynek i Opinia dla BIK S.A., listopad 2017 r., 18-65 lat, N=1000.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Frankowicze z coraz mniejszym zadłużeniem i bez zaległości

    Martama / 2018-08-30 23:57:44

    Moja znajoma z pracy dość szybko wyrównała wszelkie zaległości w spłacaniu kredytu jak zrezygnowała z bankowego przewalutowania i zaczęła CHF kupować za pośrednictwem Pluskantor.pl. Równorzędnie też kupuje tam EUR na potrzeby firmy, takze i w jednym i w drugim przypadku oszczędza i zapewne stąd poprawa sytuacji finansowej. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: