eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Firmy pożyczkowe otwierają oddziały i zwiększają zatrudnienie

Firmy pożyczkowe otwierają oddziały i zwiększają zatrudnienie

2016-03-02 11:41

Firmy pożyczkowe otwierają oddziały i zwiększają zatrudnienie

Firmy pożyczkowe otwierają oddziały © Voyagerix - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych przedstawia najnowszy raport dotyczący sytuacji na rynku instytucji pożyczkowych. Z opracowania wynika m.in., że liczba oddziałów własnych firm pożyczkowych ciągle rośnie. Wraz z nią wzrasta również ilość placówek partnerskich, a także zatrudnienie.

Przeczytaj także: Firmy pożyczkowe bez rejestru. Co z transparentnością?

KPF systematycznie bierze pod lupę działające na rodzimym rynku instytucje pożyczkowe. Rezultatem tych analiz są cykliczne raporty, tworzone w oparciu o dane dostarczone przez reprezentujących ten sektor członków Konferencji. Pozwalają one na stworzenie rzetelnego opisu rynku pożyczek pozabankowych i przyjrzenie się wielu jego aspektom. Jednym z nich jest rozwój sieci dystrybucji, w tym oddziałów własnych i partnerskich oraz wielkości zatrudnienia. Te elementy okazują się przydatne w weryfikowaniu jakości oraz perspektyw odnośnie koniunktury w obszarze usług finansowych proponowanych przez tę branżę.

ODDZIAŁY TRADYCYJNE I SPOSOBY KOMUNIKACJI Z KLIENTEM


Pod koniec pierwszego półrocza minionego roku liczba uczestniczących w badaniu KPF oddziałów własnych, tworzących tradycyjny kanał sprzedaży instytucji pożyczkowych sięgnęła 231, co jest równoznaczne z 14-procentowym wzrostem względem końca 2014 roku. i wzrosła o ponad 14% względem stanu z końca 2014 roku. Wprawdzie liczebność sieci oddziałów w latach 2008 – 2015 odnotowywała okresowe wahnięcia, to jednak średniookresowe tempo zmian okazało się dodatnie. W ujęciu półrocznym, od 2008 roku liczba oddziałów własnych rosła przeciętnie o 10,6%. W ujęciu rocznym dynamika zmian była jeszcze wyższa i wyniosła 21,5%.

Charakter zmian, zachodzących w sektorze instytucji pożyczkowych dobrze obrazuje fakt, iż w okresie od 2008 roku zwiększyły one liczbę tradycyjnych oddziałów prawie 4-krotnie. Ujawniona tendencja może być uznana za potwierdzenie wejścia przez ten sektor usług finansowych w okres dojrzałości biznesowej. Rosnący popyt na produkty oferowane przez instytucje pożyczkowe pozwala na stabilniejsze planowanie rozwoju i budowania trwałych relacji z klientami, oczekującymi tradycyjnego sposobu komunikowania się i sprzedaży. To kosztowe i kapitałochłonne decyzje o rozwoju sieci oddziałów własnych znamionowało rosnące zaufanie menedżerów sektora do stabilności perspektyw, stojących przed branżą.
- Warto jednak zauważyć również, iż wejście w życie nowych, restrykcyjnych przepisów limitujących koszty kredytu może wpłynąć na zmianę ujawnionej w raporcie tendencji dynamicznego wzrostu sieci stałej oddziałów własnych, przynajmniej w pierwszym okresie ich funkcjonowania – zauważa Andrzej Roter, Dyrektor Generalny KPF.

fot. mat. prasowe

Liczba oddziałów własnych

Na koniec I półrocza 2015 roku liczba oddziałów własnych wyniosła 231.


ODDZIAŁY PARTNERSKIE


Liczba oddziałów partnerskich, poprzez które instytucje pożyczkowe sprzedają swoje produkty, notowała systematyczny wzrost w całym okresie analizy, jakkolwiek z bardzo zróżnicowaną dynamiką. Warto zauważyć, że w 2008 roku praktycznie w ogóle nie korzystano z tego kanału dystrybucji, w kolejnych 3 latach liczba takich oddziałów wynosiła maksymalnie kilkaset. Już w 2011 roku osiągnęła prawie 3 tys. punktów partnerskich. W stosunku do tego okresu, już na koniec 2014 roku, ich liczebność wzrosła prawie 4-krotnie. I półrocze 2015 roku to kolejny rekord liczby oddziałów partnerskich w sieci dystrybucji - prawie 18 tys. Tak dynamiczny rozwój potwierdza rosnącą koniunkturę na rynku pożyczek niebankowych. Jednocześnie wskazuje na utrzymującą się, daleko posuniętą ostrożność menedżerów sektora instytucji pożyczkowych, dokonujących wyboru lekkiej struktury sprzedaży.
- Takie podejście wydaje się być jednocześnie bardzo racjonalne z punktu widzenia zachowania wysokiej efektywności prowadzonej działalności gospodarczej i efektywności w dotarciu do nowych grup klientów - bez nadmiernych nakładów na promocję danej marki. Z tego powodu można również przewidywać wzrost sektora poprzez formułę franszyzy, której popularność w sektorze instytucji pożyczkowych silnie wzrosła w ostatnich latach – ocenia Andrzej Roter, Dyrektor Generalny KPF.

fot. mat. prasowe

Liczba oddziałów partnerskich

W lipcu 2015 liczba oddziałów partnerskich sięgnęła 18 tys.


WIELKOŚĆ ZATRUDNIENIA


Zatrudnienie w firmach objętych badaniem rosło w analizowanym okresie prawie w każdym kolejnym półroczu. Spadek odnotowano jedynie w połowie 2009 roku, co odzwierciedlało obawy menedżerów sektora instytucji pożyczkowych o sytuację na rynku consumer finance po wybuchu kryzysu finansowego na świecie i pojawiających się oznak pogorszenia się koniunktury gospodarczej i perspektyw rynku kredytowego w Polsce. W okresie prowadzonej analizy, to jest od I półrocza 2008 roku liczba zatrudnionych w grupie instytucji pożyczkowych, Członków KPF wzrosła o 177% i w I połowie 2015 roku przekroczyła 4 tysiące osób. Pomimo wysokiej i pozytywnej dynamiki zmian w obszarze zatrudnienia, warto zauważyć, że ogólna liczba zatrudnionych to nadal zaledwie ułamek zatrudnienia w sektorze bankowym i SKOK.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: