eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Polisolokaty nieważne z mocy prawa

Polisolokaty nieważne z mocy prawa

2015-07-28 13:05

Polisolokaty nieważne z mocy prawa

Polisolokaty nieważne z mocy prawa © Piotr Adamowicz - Fotolia.com

Polisolokaty, czyli umowy na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym spędzają sen z powiek wielu osobom, które zdecydowały się na skorzystanie z tych produktów. Pierwsze wątpliwości wzbudziły u konsumentów olbrzymie straty osiągane przez ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe. Klienci firm ubezpieczeniowych odkryli, że na ich kontach oszczędności topnieją, zamiast się pomnażać i stanowić zabezpieczenie przyszłości. Następnie chcąc zrezygnować z umowy dowiedzieli się, że została przygotowana tak, iż tzw. opłata likwidacyjna pozwala firmie przejąć wszystkie zgromadzone dotychczas środki. 27 marca 2015 r., Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok, w którym uznał, że polisolokaty są nieważne z mocy prawa. Co ta decyzja oznacza dla klientów firm ubezpieczeniowych?

Polisolokaty nieważne z mocy prawa


W uzasadnieniu do wspomnianego wyroku sąd wskazał, że świadczenia, do których ubezpieczyciel był zobowiązany względem klienta, w umowie nie były określone w sposób stanowczy i konkretny, ale w taki, który umożliwiał kształtowanie kwoty przeznaczonej do wypłaty poprzez arbitralne decyzje firmy ubezpieczeniowej. Oznacza to, że konstrukcja polisolokat sprawiała, że wyłącznie od firmy ubezpieczeniowej zależało, jaka jest wartość środków zgromadzonych na rachunku klienta, niezależnie od wielkości wpłaconych przez niego składek. Sąd uznał takie ukształtowanie stosunku umownego za niedopuszczalne.

Brak dostatecznej ochrony prawnej


Szacuje się, że w Polsce produkty tego tupu posiada 5 milionów osób. Wpływy z tytułu prowizji oraz innych opłat pobieranych przez firmy ubezpieczeniowe oraz banki oferujące polisolokaty szacuje się na setki milionów złotych rocznie. Uznanie, że przynajmniej połowa z tych 5 milionów zawartych dotychczas polis inwestycyjnych jest nieważna może znacząco zachwiać rynkiem ubezpieczeń. Nie może to jednak usprawiedliwiać patologii, które wytworzyły się wokół polisolokat, poprzez brak dostatecznych uregulowań prawnych.

Dotychczas obowiązujące przepisy nie zawierają bowiem żadnych ograniczeń odnośnie polityki inwestycyjnej, zasad wyceny aktywów, wysokości opłat pobieranych przez ubezpieczycieli oraz samego oferowania tego typu produktów. Dopiero liczne protesty stowarzyszeń zrzeszających osoby, które czują się oszukane skłoniły parlament do podjęcia prac nad nowelizacją ustawy o działalności ubezpieczeniowej. Niestety istnieją uzasadnione obawy, że nie zostanie ona uchwalona do końca kadencji parlamentu. Ponadto, aktualnie procedowany projekt ustawy prawdopodobnie nie rozwiąże problemu osób, które już posiadają polisolokaty. Jej kształt sprawia, że będzie ona miała zastosowanie jedynie do umów zawieranych po wejściu w życie nowych przepisów.

Aktywa funduszy kapitałowych bez nadzoru


Sąd Okręgowy wskazał w omawianych wyroku, że aktywa ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego, do którego klienci wpłacali swoje składki były wycenianie w sposób arbitralny i oderwany od wahań na rynkach kapitałowych. Oznacza to, że wartość aktywów zgromadzonych w ubezpieczeniowym funduszu kapitałowym określała samodzielnie firma nim zarządzająca, a nie żadne obiektywne przesłanki takie jak kurs giełdowy czy sytuacja makroekonomiczna. Jak to możliwe?

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.