eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kredyty konsumpcyjne: najwięcej na północnym-zachodzie

Kredyty konsumpcyjne: najwięcej na północnym-zachodzie

2014-12-18 10:45

Kredyty konsumpcyjne: najwięcej na północnym-zachodzie

Północno-zachodnia Polska częściej sięga po kredyty © Adam Wasilewski - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Im dalej w las, tym więcej drzew. Im dalej na zachód, tym więcej kredytów - tak właśnie, patrząc na mapę zadłużenia kredytowego, można byłoby przekształcić to znane polskie porzekadło. Okazuje się bowiem, że najwięcej osób posiadających kredyty konsumpcyjne zamieszkuje północno-zachodnią część naszego kraju. Tam też odnotowuje się największą dynamikę sprzedaży kredytów. Na drugim biegunie południowy wschód, gdzie udział kredytobiorców jest o wiele, wiele mniejszy.
Patrząc na kredytową mapę Polski, widzimy jak od wschodu na zachód zielony kolor zmienia się w czerwień. To właśnie obrazuje podzielenie naszego kraju na dwie części: bardziej i mniej ostrożną „kredytowo”, co oczywiście znajduje przełożenie na poziom ukredytowienia poszczególnych regionów . Jak wyjaśnia prof. Janusz Czapiński
- Zjawisko to wiązać można z wieloma czynnikami demograficznymi, kulturowymi i ekonomicznymi. Różnice w poziomie ukredytowienia wiążą się z m.in. z nastawieniem do konsumpcjonizmu. Mieszkańcy Polski północno-zachodniej w większym stopniu są osobami dążącymi do szybkiego zaspokojenia swoich potrzeb materialnych, nastawieni są więc w większym stopniu na konsumpcjonizm. Gospodarstwa domowe tej części kraju są przeciętnie mniej zamożne, co w połączeniu z konsumpcjonizmem sprawia, że częściej kierują się w stronę finansowania oferowanego przez instytucje finansowe, często wyznają zasadę „gdy brakuje ci pieniędzy – pożycz”. W efekcie częściej również mają problemy ze spłatą zadłużenia, co bezpośrednio widać w jakości kredytów konsumpcyjnych.

fot. mat. prasowe

% kredytobiorców wśród mieszkańców

Im dalej na zachód tym procent kredytobiorców jest większy.


- Odmienne podejście przejawiają mieszkańcy część południowo-wschodniej - mniej konsumpcyjne nastawienie do życia, co w efekcie sprzyja odraczaniu potrzeb, zakupów i dostosowaniu ich do realnych możliwości finansowych. To właśnie na południu i wschodzie bardziej powszechny jest styl życia wg zasad „gdy ci brakuje pieniędzy, ogranicz potrzeby i zaciśnij pasa” oraz „dobry zwyczaj, nie pożyczaj”. W przypadku kłopotów finansowych w większym stopniu mieszkańcy liczą również na pomoc krewnych, a więc rzadziej zadłużają się w instytucjach finansowych – dodaje prof. Janusz Czapiński.


Najwyższą jakością spłacalności charakteryzują się kredyty konsumpcyjne udzielone mieszkańcom powiatów z południowo-wschodniej Polski – tylko 12,4% jest przeterminowanych powyżej 90 dni. Średnia wartość dla Polski wskaźnika informującego o tym, ile procent kredytobiorców posiada przynajmniej jeden opóźniony kredyt konsumpcyjny powyżej 90 dni to 15.0%. Odmienna sytuacja występuje w przypadku kredytobiorców mieszkających w powiatach leżących w północno-zachodniej Polsce, czyli w tych powiatach, w których najwięcej mieszkańców posiada kredyt ratalny lub gotówkowy. Informacje z bazy BIK–u pokazują bowiem najniższą jakość kredytów konsumpcyjnych udzielonych właśnie mieszkańcom północno – zachodniej Polski.

fot. mat. prasowe

Jakość kredytobiorców

Kredyty z południowo-wschodniej Polski spłacane są najlepiej, jedynie nieco ponad 12 procent jest przeterminowanych ponad 90 dni


Warto również wspomnieć, że pomimo obecnie już wysokiego udziału kredytobiorców wśród mieszkańców oraz najwyższego poziomu szkodowości zaciąganych kredytów konsumpcyjnych (najniższej jakości udzielanych kredytów) to właśnie w północno-zachodniej Polsce w 2014 r. odnotowano najwyższe dynamiki sprzedaży kredytów konsumpcyjnych.

fot. mat. prasowe

Dynamika sprzedaży

Najwyższe dynamiki sprzedaży kredytów konsumpcyjnych odnotowano na północnym - zachodzie naszego kraju.


Udział kredytobiorców mierzony jest wskaźnikiem udziału liczby kredytobiorców posiadających przynajmniej jeden czynny kredyt ratalny lub gotówkowy do liczby dorosłych mieszkańców danego powiatu.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: