eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Fundusze na każdą okazję

Fundusze na każdą okazję

2005-10-25 00:59

Przeczytaj także: Fundusze mieszane: warto czy nie?


Dlaczego warto inwestować w fundusze inwestycyjne

Wysoki zysk przy niskim ryzyku
- Fundusze inwestycyjne lokują środki finansowe na rynku kapitałowym, odpowiednio dobierając różne instrumenty finansowe do portfela inwestycyjnego. W tym celu Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych zatrudniają doświadczonych doradców finansowych. Ich zadaniem jest zyskowne i bezpieczne lokowanie środków funduszu zgodnie z zasadą ograniczenia ryzyka inwestycyjnego. Dzięki temu jest ono znacznie mniejsze niż w przypadku samodzielnie prowadzonych inwestycji.


Pytanie do eksperta
Dwa lata temu rozpoczęłam inwestycję na przyszłość mojego dziecka, które obecnie jest właścicielem rejestru w funduszu zrównoważonym. Czy istnieje możliwość, aby osoba trzecia np. babcia wpłacała środki na rejestr mojej córki?


„Wpłata taka jest możliwa. Najdogodniejszą formą jest tutaj wpłata bezpośrednia na rachunek odpowiedniego funduszu i na rejestr uczestnika, w tym przypadku dziecka. Wszystkie dane potrzebne do dokonania takiej inwestycji są zawarte na zleceniu otwarcia rejestru, którego kopię posiada każdy uczestnik. Towarzystwa funduszy inwestycyjnych oferują swoim klientom specjalne programy długoterminowego i systematycznego oszczędzania (PSO) właśnie z myślą o przyszłości dzieci, wnuków, najbliższych. Zachętą dla tej formy oszczędzania są obniżone opłaty manipulacyjne ustalone przez TFI oraz bardzo niewielkie minimalne kwoty jednorazowych wpłat. Istnieje możliwość dokonywania systematycznych wpłat przy wykorzystaniu bankowej opcji zlecenia stałego, która jest wygodna i stosunkowo mało obciążająca budżet domowy.” - Katarzyna Walczak, Główny Specjalista ds. Marketingu SEB TFI.


Mój kapitał
Marek Zuber, analityk Internetowego Domu Maklerskiego:


Cóż by ze mnie był za analityk, gdybym sam nie inwestował? Od kilku lat inwestuję na giełdzie. Tak na poważnie zainwestowałem w polskie akcje na początku 2003 roku, czyli przed rozpoczęciem hossy. Jednak sam moment nie jest najważniejszy, jeśli inwestuje się długoterminowo, a ja mam takie właśnie podejście do rynku. Bardziej na zasadzie hobby inwestuję także na rynku walutowym, który mnie fascynuje.

Osobom mniej doświadczonym, lub nie mającym czasu na samodzielne inwestycje, polecam usługi zarządzania inwestycjami, czyli powierzenie środków czy to funduszom inwestycyjnym, czy biurom maklerskim. Zawsze jednak trzeba mieć świadomość, że ryzyko inwestycyjne istnieje bez względu na to, kto dokonuje inwestycji. Owszem, to ryzyko maleje, jeśli decydujemy się na specjalistów, ale nadal istnieje. Gwarancji zarabiania pieniędzy nie daje nikt.


Słowniczek wyrażeń z rynku funduszy inwestycyjnych

Bon skarbowy - dyskontowy, krótkoterminowy papier wartościowy emitowany w imieniu Skarbu Państwa przez Ministra Finansów.

Obligacja - obligacja jest papierem wartościowym emitowanym w serii, w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji (obligatariusza) i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia (najczęściej jest to zwrot wartości nominalnej obligacji wraz z odsetkami, czasami jednak świadczenie może mieć charakter niepieniężny).

Rating - to niezależna i obiektywna ocena ryzyka kredytowego podmiotu zaciągającego dług na rynku. Jest ważnym elementem uwzględnianym przez inwestorów przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Rating może być inwestycyjny (przyznawany podmiotom charakteryzującym się wysoką zdolnością do spłaty swoich zobowiązań - fundusze o strategii bezpiecznej) lub spekulacyjny (przyznawany podmiotom charakteryzującym się niższą zdolnością do spłaty swoich zobowiązań - fundusze o strategii agresywnej).

Strategia bezpieczna - polega na minimalnym zaangażowaniu kapitału w akcje. Tu kapitał inwestowany jest w papiery emitowane przez Skarb Państwa. Ta strategia polecana jest osobom, które nie są w stanie zaakceptować dużego ryzyka inwestycyjnego.

Strategia agresywna – polega na inwestowaniu w znacznej części w akcje firm notowanych na giełdzie papierów wartościowych. Strategia taka w długim czasie powinna przynieść największe zyski (jak wynika z wieloletnich obserwacji ryków finansowych). Jest najbardziej ryzykowną strategią, ale dającą szanse osiągnięcia w dłuższym czasie dużego zysku.

POK - Punkt Obsługi Klientów prowadzony przez dystrybutora.


W następnym odcinku
Informacje o instytucjach obsługujących fundusze. Dowiedzą się Państwo, czym są: agent transferowy i bank depozytariusz. Uzyskają też Państwo pełną informację na temat prawnych zabezpieczeń kapitału ulokowanego w fundusze inwestycyjne.

Cykl edukacyjny ABC Oszczędzania został przygotowany wspólnie przez SEB Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. oraz dziennikarzy ekonomicznych.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: