eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Faktoring w Polsce: doskonałe wyniki

Faktoring w Polsce: doskonałe wyniki

2008-07-28 11:36

Polski Związek Faktorów doniósł, że po pierwszym półroczu 2008 roku obroty zrzeszonych firm wyniosły już 86% tego, co firmy wypracowały w całym 2007 roku. Tak imponujący wynik jest kolejnym dowodem, że faktoring stał się w Polsce jednym z filarów finansowania mniejszych i większych przedsiębiorstw - czytamy w materiale przygotowanym przez Hilton-Baird Polska.

Przeczytaj także: Firmy faktoringowe: obroty po trzech kwartałach 2007 wyniosły 18,82 mld zł

Do czerwca 2008 roku faktorzy z PZF obracali ponad 16 mld złotych. Dla porównania, w roku 2000 cały polski rynek faktoringu wart był... 6,6 mld złotych. Usługę mylono wówczas z windykacją, a warunki udzielenia finansowania były bardzo rygorystyczne. Dziś jest znacznie lepiej – przedsiębiorcy dobrze wiedzą czego oczekiwać od faktoringu, a faktorzy jeszcze skuteczniej dostosowują oferty do potrzeb rynku.

Doradca pomoże wybrać

Roczne obroty branży sięgają już niemal 40 mld złotych rocznie, co jest już kwotą naprawdę poważną. Można nawet mówić o kłopotach bogactwa – na rynku funkcjonuje tak wiele firm, że najdogodniejsze warunki finansowania łatwiej znaleźć przy pomocy doradcy finansowego.

Koniunktura na faktoring jest doskonała między innymi dlatego, że część faktorów zmieniła kryteria obsługi tak, aby dorównać konkurencji. Dzisiaj przedsiębiorcy łatwiej mogą ubiegać się o faktoring i dostosować go do swoich potrzeb. To z kolei procentuje wzrostem zainteresowania i lepszymi wynikami całej branży.

Rok 2007 doskonały, 2008 – jeszcze lepszy?

Rozwój faktoringu w Polsce przez całe lata przebiegał stabilnie: obroty wzrastały średnio o 20-25% rocznie. Działo się tak dlatego, że faktoring dobrze sprawdza się zarówno w latach hossy, jak i bessy. W dobrych latach środki finansowe z faktoringu firmy przeznaczają przede wszystkim na inwestycje i rozwój, a w latach chudych - raczej na bezpieczeństwo prowadzonej działalności.

"Do roku 2006 wzrost rynku był zadowalający. Branża wypracowywała zazwyczaj więcej niż wynosi średnia światowa, kształtująca się na poziomie 10-15 procent. Z drugiej strony, trudno było mówić o przełomie i prawdziwym boomie na faktoring. Aż do roku 2007" – komentuje Marcin Zaliwski, dyrektor generalny Hilton-Baird Polska, firmy brokerskiej w zakresie usług finansowych dla MSP.

W roku 2007 obroty polskiego faktoringu wzrosły z ok. 17 mld do 30,1 mld złotych, przy ponad 40% wzroście. Zważywszy na obiecujące wyniki za pierwsze półrocze 2008, prognozy na cały ten rok są jeszcze lepsze.
Przeczytaj także: Dla kogo faktoring? Dla kogo faktoring?

 

1 2

następna

oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: