eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Bankowość inwestycyjna przed kłopotami

Bankowość inwestycyjna przed kłopotami

2012-07-16 11:17

Bankowość inwestycyjna przed kłopotami

Bankowość inwestycyjna przed kłopotami © Vladimir Sazonov - Fotolia.com

Bankowość Inwestycyjna znajduje się w punkcie zwrotnym. Nadwyżki zmuszają banki do skoncentrowania się, opłacalności i konsolidacji - głosi nowe badanie Roland Berger. Po ożywieniu w pierwszym kwartale 2012 oczekuje się, że dochody spadną nawet do 15% w skali całego roku ze względu na kryzys Euro.

Przeczytaj także: Credit Suisse rozszerza działalność w Polsce

Światowa branża bankowości inwestycyjnej (IB) boryka się z dużymi wyzwaniami. Bankowość inwestycyjna poprawiła się w pierwszym kwartale 2012 w porównaniu do czwartego kwartału 2011: dochody branży na całym świecie podwoiły się do 80 miliardów Euro (pierwszy kwartał 2012). Ale Euro i kryzys zadłużenia w niektórych europejskich krajach, kładzie cień na jej przyszłość. Dochody bankowości inwestycyjnej mogą spaść nawet o 15% w 2012 roku w porównaniu do poprzedniego. Zwrot z kapitału własnego (ROE), który zmniejszał się już w 2011, może spaść w 2012 roku aż o 5%.

By znaleźć wyjście z sytuacji jakim jest zacieśnienie dochodów, mniejsze banki muszą się bardziej skupić na specyficznych produktach i rynkach. Przerost zatrudnienia oznacza, że liczby będą się tylko zmniejszać: około 15% z 500 000 z miejsc pracy w branży może zniknąć w najbliższych pięciu latach. Większe instytucje finansowe muszą przenieść swoje średnioterminowe strategie biznesowe w stronę Azji. To są główne wnioski płynące z ostatniego badania: "Investment Banking Outlook Summer 2012 – at a turning point?" przeprowadzonego przez Roland Berger Strategy Consultants.

"Stagnacja dojrzałych rynków, zwiększenie ruchów w kierunku Azji i Ameryki Łacińskiej, nowe wymogi regulacyjne i utrzymujący się kryzys Euro oznaczają, że światowa branża IB staje przed kilkoma poważnymi wyzwaniami", wyjaśnia Markus Böhme, Partner w Roland Berger Strategy Consultants. "Tak więc banki muszą szybko dostosować swoje strategie biznesowe. Mniejsi gracze w szczególności muszą skupić się na kilku kluczowych kompetencjach; większe banki muszą pozbyć się ryzykownych aktywów, budować ekonomię skali i coraz częściej przenosić swoją działalność na rynki wschodzące."

fot. Vladimir Sazonov - Fotolia.com

Bankowość inwestycyjna przed kłopotami

Bankowość inwestycyjna poprawiła się w pierwszym kwartale 2012 w porównaniu do czwartego kwartału 2011: dochody branży na całym świecie podwoiły się do 80 miliardów Euro

Nietrwałe ożywienie

Zyski zostały mocno złagodzone w drugiej połowie 2011 roku, ale międzynarodowa bankowość inwestycyjna odzyskała status w pierwszym kwartale 2012 roku. Zysk przemysłowy osiągnął najniższą wartość w ostatnim kwartale 2011 roku, niespełna czterdzieści miliardów EUR, ale podwoił się do wysokości około osiemdziesiąt miliardów w pierwszym kwartale 2012 roku. Ta poprawa może zostać wyeliminowana: "Istnieje szereg czynników, które utrudniają rozwój branży", ostrzega Partner z Roland Berger - Kiarash Fatehi. "Niepewności związane z kryzysem Euro i wzrastająca stagnacja na rynkach zachodnich, szczególnie może jeszcze niekorzystniej wpłynąć na zarobki."

Eksperci Roland Berger są zdania, że bankowość inwestycyjna nie osiągnie globalnego przychodu wyższego niż 230 miliardów EUR, jaki zanotowano w 2011 roku. Jeśli jednak sytuacja na rynkach się pogorszy, to globalne przychody w skali roku mogą spaść nawet do poziomu 200 miliardów EUR (o 15%).

fot. Vladimir Sazonov - Fotolia.com

Bankowość inwestycyjna przed kłopotami

Bankowość inwestycyjna poprawiła się w pierwszym kwartale 2012 w porównaniu do czwartego kwartału 2011: dochody branży na całym świecie podwoiły się do 80 miliardów Euro


 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: