eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › USA: członkowie Fed podzieleni

USA: członkowie Fed podzieleni

2011-08-31 12:13

USA: członkowie Fed podzieleni

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Agencja ratingowa S&P obniżyła wczoraj prognozy tempa wzrostu gospodarczego do 1,7% w 2011roku oraz do 1,5% w 2012 roku, jednocześnie zwracając uwagę na to, że nie spodziewa się kolejnej recesji w regionie.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Zagrożenie spowolnieniem wzrostu jest znaczące ze względu na duże zadłużenie krajów strefy euro, jak i wyraźny spadek indeksu nastrojów gospodarczych oraz indeksu nastrojów konsumentów. To zaważyło wczoraj na notowaniach euro, które traciło na wartości w relacji do dolara, co w konsekwencji doprowadziło do spadku notowań EURUSD ciut poniżej poziomu 1,4400.

Globalne nastroje popsuła natomiast publikacja indeksu nastrojów amerykańskich konsumentów, który spadł w sierpniu do niepokojącego poziomu 44,5pkt. Pomimo publikacji tych bardzo złych danych, amerykańskie indeksy akcji zdołały zakończyć sesję na lekkim plusie. Inwestorzy najwyraźniej jak na razie nie martwią się na zapas, bo przecież w sytuacji złych danych napływających z USA Fed powinien zareagować i po raz kolejny wesprzeć rynki. Opublikowane w dniu wczorajszym notatki z sierpniowego posiedzenia FOMC wskazywały ba pogarszające się warunki na rynku pracy, spadek zaufania wśród konsumentów i przedsiębiorców oraz utrzymującą się dekoniunkturę na rynku nieruchomości. Wśród szeregu działań na rzecz wsparcia gospodarki (dalszy zakup aktywów, zmiana struktury obligacji na rzecz długu o dłuższym terminie zapadalności), Fed brał również pod uwagę nadzwyczajny krok polegający na powiązaniu przyszłych stóp procentowych z określonym poziomem stopy bezrobocia. Co więcej widoczny jest podział pomiędzy członkami FOMC. Trzech decydentów przeciwstawiało się utrzymaniu niskich stóp procentowych na bardzo niskim poziomie, podczas gdy cześć członków FOMC chciała podjąć bardziej zdecydowane działania w sytuacji przedłużającej się słabej dynamiki tempa odreagowania gospodarki.

Na eurodolarze przedłuża się konsolidacja w oczekiwaniu na kolejne publikacje makroekonomiczne z USA dotyczące liczby nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym, indeksu Chicago PMI a także zamówień w przemyśle. Być może rynek będzie analizował dane napływające w tym tygodniu i dopiero po publikacji raporty a amerykańskiego rynku pracy nastąpi silniejszy ruch.

Najważniejsze wiadomości

  • E-Z: W sierpniu indeks nastrojów gospodarczych w strefie euro spadł do 98,3pkt. z 103pkt. po korekcie w lipcu
  • E-Z: Wskaźnik nastrojów konsumentów wyniósł w sierpniu -17pkt. wobec -11pkt. miesiąc wcześniej
  • E-Z Agencja S&P obniżyła we wtorek swoją prognozę tempa wzrostu gospodarczego strefy euro i poinformowała, że nie spodziewa się kolejnej recesji w regionie
  • US: Indeks cen nieruchomości S&P/Case&Shiller spadł w czerwcu o 4,5% rok do roku
  • US: Indeks Coneference Board spadł w sierpniu do 44,5pkt. z 59,2pkt. Po korekcie w lipcu
  • PL: Deficyt budżetowy w okresie styczeń-sierpień spadł do 20,9 mld złotych z 21,1mld złotych
  • PL: Zdaniem Zielińskiej-Głębockiej z RPP w 2011 roku wzrost PKB przekroczy 4,0%
  • PL: W II kwartale 2011 wzrost gospodarczy Polski osiągnął 4,3% wobec oczekiwanych 4,2%

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: