eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Inflacja w skali globalnej wciąż wysoka

Inflacja w skali globalnej wciąż wysoka

2011-05-16 11:20

Inflacja w skali globalnej wciąż wysoka

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Najbliższe dni na naszych rynkach finansowych będą stały pod znakiem publikacji danych dotyczących kondycji polskiej gospodarki w kwietniu.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Rynki finansowe


Po tym, jak miesiąc wcześniej praktycznie wszystkie odczyty wskaźników rozczarowały, można zakładać, że inwestorzy będą teraz jeszcze bardziej wyczuleni na wszelkie objawy schładzania się koniunktury. Tym bardziej, że zjawisko przybiera coraz bardziej globalny charakter, a jednocześnie nie maleje presja inflacyjna, której banki centralne decydują się przeciwdziałać.

Inflacja to zła wiadomość nie tylko z punktu widzenia polityki monetarnej, ale również możliwości wydawania pieniędzy przez konsumentów (inflacja rzutuje na realną wielkość zarobków i oszczędności). Osłabienie koniunktury, sygnalizowane przez wskaźniki wyprzedzające w sektorze usługowym, jest tego najlepszym potwierdzeniem.

Na wyczulenie na doniesienia gospodarcze może wpływać także to, że generalnie nastroje na rynkach ryzykownych aktywów pogarszają się, a w takich sytuacjach inwestorzy mają skłonność do wyolbrzymiania złych wiadomości, a omijania tych dobrych. Widać to było choćby w piątek w USA, kiedy to wskaźnik nastrojów konsumentów był lepszy od spodziewanego, a mimo to ceny akcji poszły w dół.

Dziś poznamy bilans płatniczy za marzec, a od środy czekają nas kwietniowe publikacje z naszej gospodarki. W skali świata martwią większe od spodziewanych kwietniowe inflacje w Indiach (8,7%), Czechach (PPI podniósł się do 6,4%) i na Słowacji (wzrost do 3,9%). Dziś poznamy jeszcze kwietniową inflację w strefie euro, która będzie istotna z punktu widzenia kondycji euro. Ta zaś mocno rzutuje na ceny surowców.

Rynek nieruchomości


Według Academetrics ceny domów w Wielkiej Brytanii wzrosły w kwietniu o 0,3% w porównaniu z poprzednim miesiącem i o 0,9% w skali roku. Natomiast liczba transakcji obniżyła się o 6%. W efekcie odnotowano 2. najgorszy wynik w historii danych sięgającej 1996 r. W kwietniu statystycznie notowano wzrost o 2,3%. Jednocześnie jednak notowana jest poprawa zdolności kredytowej Brytyjczyków. Średnio kredyt pokrywał w przypadku najtańszych mieszkań (do 125 tys. funtów) 68% ich wartości. Natomiast z danych Rightmove wynika, że ceny ofertowe podniosły się w kwietniu o 1,3% w porównaniu z marcem.

To największy wzrost od czerwca 2008 r. W skali roku zwyżka wyniosła 0,7%. Wcześniej Halifax informował, że ceny domów spadły w kwietniu o 1,4% w skali miesiąca. Widać więc, że obraz nieco różni się w zależności od przyjętej metody obliczeń, ale jednocześnie mamy do czynienia bardziej ze stagnacją cen, niż ich poprawą.

W marcu liczba przyznanych kredytów hipotecznych w Australii spadła do poniżej 45 tys., najniższego poziomu od 10 lat.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Home Broker Home Broker

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: