eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kryzys w Grecji a kredyty w euro

Kryzys w Grecji a kredyty w euro

2010-05-31 09:43

Przeczytaj także: Greckie firmy mogą odetchnąć?


Alternatywnym rozwiązaniem jest wykup emitowanych obecnie obligacji przez inne kraje Unii Europejskiej oraz Europejski Bank Centralny, czyli wpompowanie do greckiego systemu potężnych kwot. Czym więcej danego towaru na rynku, tym staje się on tańszy. To samo dotyczy euro. Widać to w kursie, choćby w stosunku do dolara. Kurs EUR/USD spadł od początku roku już o ponad 12 procent.

Kryzys grecki a nasz portfel

Kryzys finansów publicznych w Grecji poprzez rynek walutowy dotknie także Polskę. Zmiany odczują przede wszystkim kredytobiorcy zadłużeni w walucie europejskiej.

Światowe osłabienie kursu euro miało również odbicie w notowaniach w stosunku do złotego. Na początku roku wspólna waluta kosztowała przeciętnie 4,10 złotych, następnie do początku kwietnia systematycznie taniała. Dnia 7 kwietnia notowanie osiągnęło minimum – 3,82 złotego, co spowodowało interwencję Narodowego Banku Polskiego. Obecnie kurs powrócił do poziomu z początku stycznia.

Powyższe wahania wpływały na wysokości rat kredytów denominowanych do euro. Za modelowy kredyt w wysokości 200 tys. zł zaciągnięty na okres 30 lat, w styczniu płaciliśmy przeciętnie 850 złotych, w kwietniu natomiast już tylko 780 złotych miesięcznie. Obecnie raty znów pną się w górę. Ostateczny efekt dla posiadaczy eurokredytów będzie jednak negatywny. Ewentualne zachwianie zaufania do krajów strefy euro, czy unii europejskiej uderzy rykoszetem m.in. w Polskę. Dlatego wszyscy zainteresowani walczą o pozytywne zamknięcie sprawy greckiej.

Kryzys grecki ma także znaczny wpływ na rynkowe stopy procentowe. Agencje ratingowe, w tym jedna z największych Standard & Poor’s, już obniżyły ratingi dla Grecji oraz Portugalii i Hiszpanii. W rezultacie za zadłużenie państwa te będą musiały zapłacić więcej. EURIBOR w nadchodzących miesiącach powinien zatem rosnąć. Jeżeli scenariusz ten się sprawdzi, to kredyty w danej walucie będą coraz droższe.

Grecja, euro i co dalej?

Aktualna sytuacja sektora finansowego w Grecji może bardzo wyraźnie przeobrazić całą strefę euro. W celu ratowania europejskiej waluty pomoc finansowa dla rządu w Atenach jest niezbędna.

Niemniej jednak, cała sytuacja daje do myślenia na temat wypełniania kryteriów uwzględnionych w traktacie z Maastricht oraz dalszego rozwoju wspólnej waluty. Zwiększenie kontroli polityki fiskalnej poszczególnych krajów przez Europejski Bank Centralny oraz wyciąganie sankcji w stosunku do państw permanentnie przekraczających dopuszczalny poziom deficytu jest zdecydowanie pożądanym rozwiązaniem. Jedynie takie decyzje są w stanie zapewnić długookresową stabilność euro.

Autor: Michał Kwiatkowski, Analityk Comperia.pl

Przeczytaj także: Grecja powraca na dobre tory? Grecja powraca na dobre tory?

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: