eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 17.08-21.08.09

Rynki finansowe 17.08-21.08.09

2009-08-21 21:44

Przeczytaj także: Rynek walutowy 17.08-21.08.09

Zagraniczne rynki

EUROPA - większość europejskich indeksów akcji kończy tydzień na plusie, chociaż pierwsze sesje nie miały tak jednoznacznego przebiegu. Znacznie silniejsze od oczekiwań spadki cen w Europie Zachodniej sugerują, że stopy procentowe na długo pozostaną na dotychczasowych rekordowo niskich poziomach, ponieważ deflacja jest już faktem, a nie tylko jednym z potencjalnych scenariuszy. Przedsiębiorcy chcą pozbyć się produktów zalegających na magazynach obniżają ceny organizując wyprzedaże i jednocześnie tną koszty (m.in. zwalniając pracowników). Konsumenci obawiając się bezrobocia coraz więcej oszczędzają, a skoro mniej środków pozostaje na bieżące wydatki firmy nie osiągają zamierzonych efektów i koło się zamyka. Odczyty indeksów PMI pokazały z kolei, że mimo to menedżerowie są coraz bardziej przekonani o nadchodzącym końcu recesji.

USA - brak publikacji ważnych danych ze Stanów Zjednoczonych dawał szansę na stabilizację nastrojów na Wall Street i tak też się stało. Po początkowej wyprzedaży akcji, popytowa strona rynku nie dała za wygraną i doprowadziła do odrobienia strat. W wypowiedziach rozmaitych autorytetów coraz częściej pojawiają się optymistyczne prognozy, ale warto zauważyć, że w większości przypadków mowa jest albo o bardzo wolnym wzroście gospodarczym, albo o dynamicznym krótkotrwałym odbiciu, po którym ma nastąpić długi okres stagnacji. Ci sami ekonomiści, którzy pod koniec 2007r. nie widzieli niepokojących zjawisk uspokajają, że najgorszy etap recesji minął, natomiast ci, którzy byli wówczas sceptyczni zwracają uwagę, że prawdopodobnie zbliża się kolejna fala bankructw firm i mniejszych banków związana tym razem z większym bezrobociem i ze spadkiem cen na rynku nieruchomości komercyjnych.

AZJA - trzeci tydzień z rzędu taniały akcje na giełdzie w Szanghaju, ponieważ inwestorzy coraz bardziej obawiają się zaostrzenia regulacji przez chiński nadzór bankowy. W tym tygodniu banki zostały poinformowane o planowanej zmianie dotyczącej wymogów kapitałowych i obniżenia dopuszczalnego udziału pożyczek podporządkowanych - w ten sposób bank centralny planuje schłodzić rozgrzany do czerwoności rynek kredytowy, który w dużej mierze odpowiada za bańkę spekulacyjną powstającą na rynkach akcji i nieruchomości. Na innych giełdach azjatyckich także przeważali inwestorzy realizujący zyski.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: