eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 20.07-24.07.09

Rynki finansowe 20.07-24.07.09

2009-07-24 18:42

Przeczytaj także: Rynek walutowy 20.07-24.07.09

Zagraniczne rynki

EUROPA - tuż przed zakończeniem piątkowej sesji indeksy w Europie Zachodniej rosły dziesiątą sesję z rzędu, zyskując w tym czasie na wartości często kilkanaście procent. Komisja Europejska, która przegląda obecnie plany restrukturyzacji największych banków, zwróciła uwagę na wciąż zbyt wysokie ryzyko skoncentrowane w sektorze finansowym i sugeruje, że przed udzieleniem wsparcia konieczna będzie sprzedaż aktywów przez niektóre z nich (w pierwszej kolejności przez brytyjskie RBS oraz Lloyds). Dane o PKB Wielkiej Brytanii były znacznie gorsze od oczekiwań ekonomistów - po spadku o 4,6 proc. r/r w I kwartale, II kwartał zakończył się spadkiem o 5,6 proc. r/r.

USA - podobnie, jak przed tygodniem dane z poszczególnych spółek miały dla inwestorów większe znaczenie niż informacje makroekonomiczne obrazujące kondycję całej gospodarki. Na początku tygodnia wzrost optymizmu (bardziej adekwatny wydaje się chyba zwrot "spadek pesymizmu") wywoła informacja ze spółki CIT, giganta udzielającego kredytów małym i średnim przedsiębiorstwom, której udało się pozyskać kapitał na kontynuację działalności, dzięki czemu udało się uniknąć reakcji łańcuchowej w postaci serii bankructw tysięcy firm. Większość spółek publikujących raporty kwartalne zdołała pokonać szacunki analityków, ale z całą pewnością to nie wystarczająca przesłanka do utrzymania trendu wzrostowego, gdyż poprzeczka była ustalona na niezwykle niskim poziomie. Stwierdzenie "lepsze od oczekiwań" jednocześnie oznacza w przypadku zysków spółek "o kilkadziesiąt procent gorsze niż przed rokiem". Trzeci miesiąc z rzędu wzrosła ilości transakcji zawieranych na wtórnym rynku nieruchomości w USA, co dodaje wiary, że po blisko dwóch latach totalnej zapaści, kupujący zaczynają wreszcie szukać atrakcyjnie wycenianych domów.

AZJA - drugi kwartał przyniósł wyraźne ożywienie w krajach, które zdecydowały się na rozruszanie gospodarki za pomocą wielkich planów pomocowych. W ubiegłym tygodniu dowiedzieliśmy się, że dzięki inwestycjom w infrastrukturę i zwiększaniu akcji kredytowej przez banki PKB Chin wzrosło o blisko 8 proc. r/r. Pierwsze efekty, choć na nieco mniejszą skalę widać również w Korei Południowej, która w relacji do wielkości gospodarki przeznaczyła jedne z największych kwot na programy pomocowe spośród wszystkich państw świata. W II kwartale PKB wzrósł o 2,3 proc. kw./kw., co jest najlepszym rezultatem od 2003 r.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: