eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki akcji w trendzie bocznym

Rynki akcji w trendzie bocznym

2009-07-02 12:13

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza techniczna


EUR/PLN

Złoty kontynuował wczoraj umocnienie po wybiciu dołem z konsolidacji. Trend spadkowy na EURPLN wyraźnie przyśpieszył i kurs testował barierę 4,35. Dzisiaj obserwujemy lekkie osłabienie złotego w reakcj na pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych. Zbliżanie się długiego weekendu w USA ogranicza aktywność na rynku. Najbliższym oporem będą okolice 4,3950 przy zniesieniu 23,6%. Silną strefą oporu będzie 4,43-4,45, w pobliżu przebitego wsparcia i jednocześnie dwóch zniesień fibo ostatniej fali spadkowej. W dalszej części dnia większej reakcji można spodziewać się po danych z amerykańskiego rynku pracy.

EUR/USD

Wczorajsza próba wybicia górą na eurodolarze została ponownie zanegowana. Kurs osiągnął nowy szczyt (1,4202) w obecnym ruchu wzrostowym, ale silniejsze cofnięcie na Wall Street pomogło dolarowi umocnić się w końcówce dnia. Dzisiaj przez większą część dnia notowania eurodolara powinny utrzymywać się w wąskich zakresach w oczekiwaniu na dane amerykańskiego rynku pracy. Do publikacji danych EURUSD nie powinien zejść poniżej 1,4044-1,4047. Strefą silniejszego oporu będzie 1,4139-1,4150. O 16:00 publikowane będą dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku oraz o zamówieniach w przemyśle. Nie powinny one jednak wpłynąć istotnie na notowania.

NZD/USD

Korekta spadkowa na dolarze nowozelandzkim zatrzymała się w pobliżu średnioterminowej linii trendu wzrostowego. Istnieje ciekawa statystyczna i sezonowa właściwość walut surowcych. W lipcu waluty typu dolar australisjki, kanadyjski czy właśnie nowozelandzki odnotowują zazwyczaj spore spadki. W ostatnich dzięsięciu latach średni spadek na kiwi (nzdusd) w lipcu wynosił blisko 1,4%. Ponadto z 10 poszczególnych lat tylko dwa razy nastąpił wzrost na kiwi. Oczywiście nie oznacza to, że i w lipcu 2009 nastąpi spadek, ale warto powstrzymać się z zajmowaniem długich pozycji w sytuacji gdy rynek syngalizuje możliwość pogłębienia korekty. W przypadku przebicia linii trendu celem spadku może być poziom 0,6170.

USD/CAD

Dolarcad od początku czerwca znajduje się w trendzie wzrostowym. Lipiec jest dla dolara kanadyjskiego, podobnie jak dla dolara nowozelandzkiego, jednym z najgorszych miesięcy statystycznie. W lipcu na walutach surowcych występuje silna sezonowość i często występują spadki. W ostatnich dziesięciu latach USDCAD średnio zyskiwał 1,5% w lipcu i jest to blisko trzykrotnie większy średni wzrost od drugiego najlepszego miesiąca. Biorąc pod uwagę trwający trend wzrostowy na tej parze i występującą sezonowość warto rozważyć otwieranie długich pozycji przy wsparciach technicznych.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: