eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 22-26.06.09

Rynki finansowe 22-26.06.09

2009-06-26 19:18

Przeczytaj także: Rynek walutowy 15-19.06.09

RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

Decyzja o obniżce stóp procentowych przez RPP nie sprawiła żadnego wrażenia na inwestorach. A to dlatego, że inwestorzy obawiają się wzrostu zadłużenia skarbu państwa, który zamierza zwiększyć tegoroczny deficyt budżetowy, a ponadto stoi przed wyzwaniem związanym z finansowaniem przyszłorocznego budżetu. Nadto rynek może oceniać planowane przychody z prywatyzacji jako wątpliwe w ramach obecnej koniunktury rynkowej. Na koniec tygodnia rentowność 5-latek sięgała 5,88 proc. (spadek o 2 pkt).

Trzymiesięczna stopa WIBOR, która jest podstawą naliczania oprocentowania większości złotowych kredytów hipotecznych spadła o 18 pkt bazowych i wyniosła 4,47 proc.

Zagraniczne rynki

Ceny obligacji amerykańskich rosły w tym tygodniu, ponieważ z komunikatu po posiedzeniu Fed niedwuznacznie wynikało, że bank rezerw federalnych zamierza utrzymać rekordowo niską stopę procentową przez dłuższy czas. Z ostatnich danych wynikało ponadto, że wzrost inflacji nie jest obecnie zagrożeniem, które trzeba brać pod uwagę w krótkim terminie (kilku miesięcy). Na koniec tygodnia rentowność obligacji dwuletnich wyniosła 1,09 proc. (spadek o 18 pkt bazowych), a 10-letnich 3,51 proc. (spadek o 34 pkt).

Skoro w USA nie obawiają się wzrostu inflacji, to europejscy inwestorzy mogą rozwiać swoje obawy tym bardziej. Dlatego także na Starym Kontynencie ceny obligacji rosły. Na koniec tygodnia rentowność dwuletnich obligacji niemieckiego rządu wyniosła 1,33 proc. (spadek o 17 pkt), a 10-letnich 3,40 proc. (spadek o 14 pkt).

RYNKI AKCJI


Polski rynek

Ceny akcji spadły w tym tygodniu, jednak nie był on aż tak zły, jak wynikałoby to z suchej statystyki tygodniowej. Największą przecenę obserwowaliśmy w poniedziałek, kiedy WIG stracił 5 proc. Było to najprawdopodobniej następstwem spadku WIG20 poniżej 1900 pkt - ważnego technicznego poziomu, poniżej którego wielu inwestorów ustawiło zlecenia obrony (stop-loss). Na płytkim rynku ich realizacja doprowadziła do pogłębienia spadków. I choć nie brakowało śmiałych teorii o błyskawicznym zejściu indeksów znacznie niżej, ani o czekającym nas silnym odbiciu, w praktyce do końca tygodnia ceny akcji nieśmiało odrabiały straty. Inwestorzy podchodzili jednak z należytym respektem do poziomu 1900 pkt dla WIG20 i ilekroć indeks zbliżał się do tej bariery na 20 pkt, tylekroć zlecenia kupna urywały się. W rezultacie WIG stracił w skali tygodnia 4,1 proc., a WIG20 5,4 proc. mWIG spadł o 1,9 proc., a sWIG tylko o 0,5 proc. Obroty na całym rynku akcji spadły ponownie poniżej 5 mld PLN i każą traktować przebieg wydarzeń jako powrót do konsolidacji z maja (w obszarze 1800-1900 pkt) po nieudanym wyskoku w górę na początku czerwca.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: