eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Dividend Aristocrats - elitarne indeksy giełdowe

Dividend Aristocrats - elitarne indeksy giełdowe

2009-06-27 11:43

Przeczytaj także: GPW: spółki giełdowe wypłaciły już 13 mld zł dywidendy

Zakwalifikowanie do konkretnego sektora odbywa się na zasadach określonych w Global Industry Classification Standard (GICS), tworzonym przez S&P. Dodatkowym wymogiem jest fakt, że udział jednego sektora nie może być większy niż 30% wszystkich wchodzących w skład indeksu.

fot. mat. prasowe

Udział poszczególnych branż

Udział poszczególnych branż

Drugi omawiany indeks – S&P Europe 350 Dividend Aristocrats – jest nieco mniej „restrykcyjny”, głównie ze względu na krótszy okres wypłaty coraz wyższej dywidendy, który jest ustalony na poziomie „jedynie” 10 lat. Niższe wymogi dotyczące czasu to jedyne udogodnienie na jakie mogą liczyć europejskie spółki, bowiem zasady dotyczące kapitalizacji rynkowej oraz średniego dziennego obrotu są identyczne jak na rynku amerykańskim. Odnośnie składu indeksu, generalny wymóg jest podobny do amerykańskiego (min. 40 spółek), jednakże w przypadku braku spółek spełniających kryteria, może pojawić się potrzeba zakwalifikowania spółek z S&P 350 Europe, które wypłacają stopniowo wyższą dywidendę od 7 lat (zamiast 10) oraz zachowują kryteria płynności i kapitalizacji rynkowej, uporządkowane według malejącej stopy dywidendy (taki przypadek miał miejsce w 2007 roku). Wymogi udziałowe odnośnie sektora są analogiczne jak w przypadku S&P 500 Dividend Aristocrats.

Jedną z ostatnich kwestii odnoszących się do indeksów spółek-arystokratów jest sprawa ich corocznej aktualizacji. Agencja Standard&Poor’s dokonuje zmian rokrocznie w trzeci piątek grudnia, natomiast ewentualne zmiany poza terminem grudniowym możliwe są wraz z usunięciem danej spółki z indeksu bazowego. Zaciekawić powinny również udziały spółek, bowiem niezależnie od wartości wypłaconej dywidendy i wielkości firmy, wagi są zawsze równe, zatem wpływ poszczególnych przedsiębiorstw jest zawsze taki sam.

Fakty faktami, restrykcje restrykcjami, jednakże jak giełdowi arystokraci zachowują się podczas obecnego kryzysu? Na pewno radzą sobie nieco lepiej niż indeks szerszego rynku – S&P, jednakże, czy w czasach trudnej sytuacji w realnej gospodarce są one w stanie zdystansować spółki zakwalifikowane do indeksów szerokiego rynku? Ostatnia grudniowa aktualizacja pokazała, że spadek elitarnych spółek jest znacznie niższy niż spółek kwalifikowanych do klasycznej indeksu S&S 500.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: