eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs dolara pozostaje stabilny w relacji do euro

Kurs dolara pozostaje stabilny w relacji do euro

2009-05-15 13:45

Kurs dolara pozostaje stabilny w relacji do euro

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Dzisiaj na rynek napłynęło kilka istotnych danych makroekonomicznych z gospodarek naszych bliższych i dalszych sąsiadów.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Dane o dynamice PKB w I kwartale w Niemczech (-6,7%r/r vs. -6%r/r), Czechach (-3,4% r/r vs. -2,4% r/r) oraz Słowacji (-5,4% r/r vs. -2,4% r/r) okazały się znacznie poniżej oczekiwań. Nieco lepsze były dane z Węgier (-4,6% r/r vs. -5,9% r/r). Waluty nie zareagowały znaczącymi ruchami na te dane. Po pierwsze są to dane wstępne i będę rewidowane, a poza tym obejmują I kwartał - wszyscy wiedzą, że był fatalny. Niemiecki indeks po wysokim otwarciu systematycznie spada, co pokazuje, że nastroje są dość kruche przed weekendem. Wczorajsze odbicie na Wall Street nie było imponujące, a w końcówce sesji nastąpiła lekka wyprzedaż. Indeks S&P500 co prawda obronił linię trendu wzrostowego, ale na dzisiejszej sesji może nastąpić próba jej przebicia.

O 11:00 zapoznamy się z danymi o dynamice PKB w I kwartale z Eurolandu. Dane te mogą być pretekstem do większego ruchu na eurodolarze. O 14:30 publikowane będą dane o inflacji CPI z USA oraz indeks NY Empire State. Dane o inflacji ostatnio w niewielkim stopniu wpływają na notowania. Nieco później pojawi się raport o miesięcznym przepływie kapitałów do USA. Najistotniejsze będą dane o produkcji przemysłowej za kwiecień oraz indeks nastrojów Uniwerstytetu Michigan. Największa reakcja rynków będzie właśnie po tych danych.
Dolar pozostaje dość stabilny w relacji do euro. Systematycznie zyskuje natomiast jen w miarę jak pogłębiają się spadki na indeksach. Stabilnie zachowują się waluty z rynków wschodzących. Końcówka dzisiejszej sesji w USA będzie bardzo istotna z punktu widzenia przyszłego tygodnia i w szczególności otwarcia w poniedziałek.

Najważniejsze wiadomości

  • PL: Inflacja CPI m/m: 0.7%, prognoza: 0.5%; r/r: 4.0%, prognoza: 3.8%.
  • HU: ostateczne dane opublikowane w czwartek przez węgierski urząd statystyczny wskazują, że w marcu produkcja przemysłowa Węgier spadła o 15,6% rok do roku.
  • US: Ilość nowo zarejestrowanych bezrobotnych: 637k, prognoza: 610k.
  • US: Inflacja PPI m/m: 0.3%, prognoza: 0.2%; r/r: 63.7%, prognoza: 63.7%.
  • US: Inflacja bazowa PPI m/m: 0.1%, prognoza: 0.1%; r/r: 3.4%, prognoza: 3.4%.
  • PL: Podaż pieniądza M3 r/r: 14.4%, prognoza: 16.6%.
  • PL: Zdaniem Filara z RPP w świetle obecnych danych jest wskazane powstrzymanie się z obniżkami stóp procentowych.
  • CZK: W marcu sprzedaż detaliczna w Czechach spadła o 1,1% w skali roku wobec spadku o 8,5% po korekcie miesiąc wcześniej.

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: