eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 30.03-03.04.09

Rynki finansowe 30.03-03.04.09

2009-04-03 19:00

Przeczytaj także: Rynek walutowy 30.03-03.04.09

Zagraniczne rynki

EUROPA - zwiększenie środków MFW, dokładniejsza regulacja funduszy hedgingowych oraz czerwone światło dla rajów podatkowych to główne postanowienia czwartkowego szczytu G20. Wprawdzie inwestorzy nie mogą mówić o niespodziance, ale trzeba docenić determinację i chęć porozumienia najważniejszych głów państw, których gospodarki znajdują się w trudnym choć często bardzo odmiennym położeniu. Bezrobocie rośnie w największej europejskiej gospodarce i w całej strefie euro, ale Niemcy i Francuzi coraz mniej chętnie uczestniczą w międzynarodowych inicjatywach polegających na zwiększaniu wydatków. Spadające ceny i presja deflacyjna są obecnie najpoważniejszym wyzwaniem banków centralnych, jednak łagodniejsza od oczekiwanej obniżka stóp procentowych przez ECB odzwierciedla różnicę zdań wśród władz monetarnych, które obawiają się sprowadzenia kosztu pieniądza do zera.

USA - czwarty tydzień z rzędu indeksy giełdowe z Wall Street rosły, chociaż skala zwyżek istotnie wyhamowała. Coraz mniej inwestorów akceptuje obecne ceny akcji banków, które w krótkim czasie wzrosły kilkukrotnie, chociaż problem toksycznych aktywów nie został rozwiązany. Amerykańska gospodarka straciła w ciągu 5 miesięcy 3,2 miliona miejsc pracy, a od rozpoczęcia recesji ubyło ponad 5 mln etatów. Warto zauważyć, że za optymizmem, czy raczej większą skłonnością do podejmowania ryzyka obserwowaną na rynku akcji, nie podąża podobne zjawisko na rynku kredytowym.

AZJA - na liście 38 rajów podatkowych przedstawionej przez OECD znalazły się "kraje niechętne do współpracy" z najbardziej rozwiniętymi gospodarkami świata. Wśród nich znajdziemy m.in. Liechtenstein, Gibraltar, Andorę, San Marino, Kostarykę i Filipiny. Ostatni z wymienionych krajów już zapowiedział dostosowanie systemu podatkowego do międzynarodowych standardów i prawdopodobnie tą ścieżką podążą również pozostałe raje podatkowe. Chiny i Rosja przed szczytem G20 optowały za wprowadzeniem nowej "superwaluty", która miałaby wkrótce zastąpić tracącego zaufanie amerykańskiego dolara. Jednocześnie Chiny dywersyfikują ryzyko walutowe podpisując z poszczególnymi partnerami handlowymi (np. w tym tygodniu z Argentyną) umowy o rozliczaniu transakcji w chińskim juanie.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: