eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs EUR/USD miał lepszy tydzień

Kurs EUR/USD miał lepszy tydzień

2009-03-20 22:19

Przeczytaj także: Polska waluta umocniła się

Rynek międzynarodowy


Mijający tydzień na światowych rynkach upłynął pod znakiem osłabienia dolara amerykańskiego. Szczególnie istotna była deprecjacja amerykańskiej waluty względem euro – kurs EUR/USD wzrósł z poziomu 1,2900 do 1,3740, osiągając tym samym najwyższą wartość od pierwszej połowy stycznia br. Najsilniejszą zwyżkę kurs tej pary walutowej odnotował po zakończeniu posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. W komunikacie podsumowującym rezultaty tego posiedzenia, oprócz decyzji o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian, tj. w pobliżu zera, amerykańskie władze monetarne zapowiedziały kolejne działania wspierające rynek finansowy w USA. W ramach tych działań Fed może przeznaczyć nawet 300 mld USD na wykup długoterminowych obligacji skarbowych. Ponadto o 750 mld USD został rozszerzony plan wykupu papierów wartościowych powiązanych z sektorem hipotecznym. Działania te mają na celu zwiększenie płynności na amerykańskim rynku finansowym. Inwestorzy odebrali je jednak jako dodruk pieniędzy i przystąpili do wyprzedaży amerykańskiej waluty. W jej wyniku kurs EUR/USD pokonał m.in. istotny opór 1,3580, w pobliżu którego usytuowany był poziom 50% zniesienia spadków, jakie dokonały się od końca grudniowej korekty wzrostowej do początku marca. Przełamanie tej bariery daje potencjał do wzrostu kursu EUR/USD przynajmniej do 1,4000. Dolar w najbliższym czasie może tracić na wartości z powodu obaw inwestorów o nadmierną podaż pieniądza i wzrost inflacji w przyszłości w USA, wywołanych przez nieustanne pompowanie w rynek gotówki przez władze Stanów Zjednoczonych.

Mimo wspomnianych obaw, na rynkach w ostatnich dniach utrzymywały się dość dobre nastroje. Na giełdach papierów wartościowych kontynuowana była korekta wzrostowa, rozpoczęta w drugim tygodniu marca. Wśród inwestorów wzrósł apetyt na ryzyko, chętniej sięgali oni po transakcje oparte o carry trade, dzięki czemu stosunkowo tani pozostawał japoński jen (w porównaniu do jego wartości z początku roku). Kurs EUR/JPY wzrósł nawet w pobliże kilkumiesięcznych maksimów (okolice 131,00). Poziomy te stanowią jednak na tyle istotny opór, że powstrzymały deprecjację jena względem euro. Ich pokonanie będzie możliwe prawdopodobnie jedynie wtedy, gdy na rynku dobre nastroje zdołają się utrzymać przez dłuższy czas. Wobec wyhamowania zwyżki kursu EUR/JPY i silnego wzrostu EUR/USD, znaczny spadek odnotowała para USD/JPY. Wartość dolara wyrażana w jenach spadła z poziomu 99,00 aż na 94,00. Tym samym znalazła się w pobliżu pierwszego istotnego wsparcia (50% zniesienia wzrostów jakie dokonały się w jej notowaniach od stycznia 2009 do początku marca). Po ruchu tym nastąpiło odreagowanie, a kurs USD/JPY kończył tydzień już powyżej 95,00. Zatrzymanie się zniżki tej pary walutowej na wspomnianym wsparciu daje szanse na jej powrót w okolice marcowych szczytów, tj. do 100,00. Wobec oczekiwanej słabości dolara względem euro, taki rozwój wydarzeń sprawi, że para EUR/JPY prawdopodobnie zdoła przebić opór 131,00.

W przyszłym tygodniu wpływ na nastroje rynkowe mogą mieć doniesienia z amerykańskiego rynku nieruchomości. Dane jakie napłynęły w ostatnich dniach na temat liczby rozpoczętych budów domów oraz liczby wydanych pozwoleń na budowę dały nadzieję inwestorom na poprawę sytuacji w sektorze, od którego kłopotów rozpoczął się kryzys w USA. Jeśli oczekiwania te zostaną potwierdzone przez zaplanowane na przyszły tydzień publikacje danych o sprzedaży domów na rynku pierwotnym i wtórnym w lutym, nastroje wśród inwestorów ulegną prawdopodobnie dalszej poprawie.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: