eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › USA: rząd wesprze system finansowy

USA: rząd wesprze system finansowy

2008-11-25 13:07

USA: rząd wesprze system finansowy

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Silne wzrosty na rynkach w ostatnich dniach wywołane zostały przede wszystkim zapowiedziami ogromnego wsparcia finansowego dla gosdpodarki ze strony rządu amerykańskiego oraz akcją ratunkową dla Citigroup.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Wsparcie zagrożonego upadkiem Citigroup jest sygnałem, że władze nie pozwolą na bankructwo kolejnej istotnej instytucji finansowej. Jeżeli inwestorzy dojdą do wniosków, że obecna polityka "nieograniczonego" wsparcia dla systemu będzie kontynuowana, to zaczną pozbywać się rosnących rezerw gotówki. Nieoznacza to, że akcje wejdą w trend wzrostowy. Największą siłą relatywną w stosunku do gotówki zachowuje ostatnio złoto, co wskazuje na rosnące obawy o kondycję systemu finansowego lub na zagrożenie inflacją.

Zachowanie rynków w ostatnich miesiącach było odzwierciedleniem narastających procesów destrukcji kredytu - deflacji. Interwencje rządowe poparte przyszłymi wpływami z podatków przybierają monstrualne rozmiary i mają na celu powstrzymanie procesów deflacyjnych. Ich logiczną konsekwencją będzie inflacja. Być może ta niepewność co do przyszłego scenariusza dla gospodarek (deflacja vs. inflacja) podtrzymuje wysoką zmienność na rynkach.

Nadchodzące dwa dni mogą być nieco gorsze dla akcji niż poprzednie dwa. Inwestorzy o nastawieniu krótkoterminowym będą skłonni do realizacji zysków przed czwartkowym świętem Dziękczynienia w USA.
Zmienność na walutach pozostaje wysoka, ale większość głównych par pozostaje w trendach bocznych. Paradoksalnie utrzymująca się wysoka zmienność implikowana opcji (wskazująca na preferencję długich pozycji w opcjach) sprzyja utrzymaniu się zakresów, ponieważ inwestorzy stosujący hedging (długich pozycji w opcjach) sprzedają na wzrostach i kupują na spadkach.

Dzisiejsze dane nie powinny wpłynąć istotnie na notowania. Złoty pozostaje w miarę stabilny, aczkolwiek zachowuje się znacznie gorzej od forinta. Niepokojącym sygnałem wczoraj było utrzymywanie się kursu EURPLN powyżej 3,84 przez większą część dnia. Prawdopodobnie trwa proces zamykania stratnych transakcji zabezpieczających przez eksporterów.

Najważniejsze wiadomości

  • US: Sprzedaż domów w październiku spadła o 3,1% wobec oczekiwanego spadku o 3,5%.
  • HU: Bank centralny Węgier obniżyl główną stopę procentowa o 50pb do poziomu 11%.
  • E-Z: Zamówienia przemysłowe r/r: -1.1%, prognoza: -1.5%.
  • E-Z: Zamówienia przemysłowe m/m: -3.9%, prognoza: -2.8%.
  • GE: Indeks instytutu IFO w Biznesie: 85.8pkt., prognoza: 88.7pkt.
  • PL: Na poniedziałkowym przetargu MF sprzedało 13-tygodniowe bony skarbowe o wartości 326,5 miliona złotych i 52-tygodniowe bony za 1,82 miliarda złotych.
  • GE: Indeks instytutu IFO: 77.6pkt., prognoza: 81.0pkt.
  • US: Na rynku wtórnym w USA sprzedano 4,98 mld domów w październiku.

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: