eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Strefa euro: wzrost gospodarczy w I kwartale 2008

Strefa euro: wzrost gospodarczy w I kwartale 2008

2008-05-15 18:44

Przeczytaj także: GPW: inwestorzy realizowali zyski

Na europejskich parkietach cały czas udaje się utrzymać poziomy najwyższe od połowy stycznia. Nie ma co się temu dziwić, skoro inwestorów zaskakują pozytywne informacje ze spółek i gospodarki w skali makro. Dziś nastroje poprawiały publikacje z tej drugiej grupy. Wstępne dane za PBK w Eurolandzie pokazały utrzymanie w I kwartale dynamiki z poprzedniego, na poziomie 2,2 proc. To oznaczałoby, że spowolnienie za oceanem i rekordowo silne euro nie oddziaływują na europejskie podmioty tak negatywnie jak można by się spodziewać (a jeśli oddziałują, to spółki neutralizują tego efekty). W rezultacie, niemiecki DAX spadł o 0,1 proc., francuski CAC40 wzrósł o 0,1 proc., a brytyjski FTSE100 zyskał 0,7 proc. (dzięki dużemu udziałowi spółek surowcowych w tym indeksie). Również za oceanem dane makro były niezłe, dzięki czemu w pierwszej godzinie notowań nie było widać chęci do większej realizacji zysków.

WALUTY


W czwartek poznaliśmy szereg ważnych danych makroekonomicznych z Eurolandu, z których najważniejsze były odczyty dotyczące tempa wzrostu PKB w pierwszym kwartale 2008 r. oraz kwietniowa inflacja w strefie euro. Pozytywną niespodzianką dla inwestorów był szybszy wzrost PKB w największych gospodarkach regionu (Niemcy rozwijały się o 1,5 proc. szybciej niż w poprzednim kwartale, wobec oczekiwań na poziomie 0,7 proc.), natomiast łącznie dynamika wzrostu we wszystkich gospodarkach strefy euro wyniosła 2,2 proc. w ujęciu rocznym. Eurodolar zareagował wzrostami i atakiem na lokalny szczyt z okolic 1,555 euro, jednak w drugiej części dnia dolar próbował odrabiać straty i kurs EUR/USD powrócił do poziomu z poprzedniej sesji tj. 1,547 euro.

Polski złoty po wczorajszej przecenie wobec głównych walut w czwartek zachowywał się już stabilniej - ok. godz. 16.30 euro kosztowało 3,393 PLN (o 0,01 proc. więcej niż w środę), a za dolara płacono 2,192 PLN (o proc. 0,1 mniej). Franka szwajcarskiego wyceniono na 2,081 PLN.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: