eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 18-22.02.08

Rynki finansowe 18-22.02.08

2008-02-22 19:09

Przeczytaj także: Rynki finansowe 11-15.02.08

Zagraniczne rynki

EUROPA Giełdy europejskie rosną drugi tydzień z rzędu, głównie za sprawą poniedziałkowych wzrostów. Na pierwszej sesji tego tygodnia inwestorzy wykorzystali brak sesji na Wall Street oraz pusty kalendarz publikacji makroekonomicznych aby przy dobrych informacjach z sektora finansowego kupować akcje, co wywindowało główne indeksy na ponad dwuprocentowe plusy. Poprawę sentymentu do banków zapewnił fundusz Kataru, który kupił pakiet akcji w szwajcarskim Credit Suisse oraz zapowiedział dalsze inwestycje w sektor bankowy, na co chce przeznaczyć do 15 mld USD. Rynek spekulował również na temat wyższej dywidendy brytyjskich banków Barclays i Lloyds TBS. W dalszej część tygodnia indeksy poruszały się w trendzie bocznym, a mieszane dane ze Stanów (lepsze ze spółek, gorsze z gospodarki) zapewniły duże wahania na pojedynczych sesjach.

USA Wall Street lekko odpoczęła od silnych wahań z ostatnich miesięcy i jej główne indeksy poruszały się w tym tygodniu w trendzie bocznym. Złożyły się na to mieszane impulsy jakie wpływały na nastroje rynku. W skali mikro informacje były całkiem dobre. Fundusze krajów Bliskiego i Dalekiego Wschodu dalej interesują się inwestycjami w sektor finansowy, a spółki publikują dosyć dobre wyniki (w tym tygodniu pozytywnie zaskoczyła Wal-Mart). Z kolei w skali makro sytuacja nie wygląda już tak różowo. Inflacja w styczniu wzrosła bardziej od oczekiwań, sytuacja na amerykańskim rynku nieruchomości pogorszyła się, a ropa i miedź silnie drożeją. W takiej sytuacji można mieć obawy o przyszły tydzień, kiedy mamy sporo ważnych publikacji zza oceanu z czwartkową rewizją PKB za czwarty kwartał na czele. Wracając jednak do poprzedniego tygodnia, pod koniec zaznaczyła się niewielka przewaga obozu niedźwiedzi i po neutralnym otwarciu w piątek indeksy S&P, Dow Jones traciły w ujęciu tygodniowym blisko pół procenta, a technologiczny Nasdaq spadał o 0,8 proc.

AZJA Rynki azjatyckie znów tracił notując siódmy spadkowy tydzień w tym roku (na osiem). Jest to wynikiem środowej sesji, kiedy główne indeksy silnie traciły w wyniku wzrostu cen surowców oraz obaw o kondycję sektora finansowego i dalsze odpisy z tytułu strat na sub-prime. Ponad 3 proc. został przeceniony japoński Nikkei, głównie za sprawą producentów samochodów, którzy jako duzi eksporterzy ucierpią na spowolnieniu za oceanem. Niemniej, w czwartek nastroje się poprawiły i to giełda w Tokio była liderem wzrostów. W ujęciu tygodniowym największe spadki dotknęły rynek najmłodszy, czyli giełdę w Hong Kongu. Hang Seng spadł o 3,5 proc., podczas gdy Kospi o 0,9 proc., a Nikkei o 0,5 proc.


Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: