eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Ubezpieczenia: jak uniknąć podwójnej polisy OC?

Ubezpieczenia: jak uniknąć podwójnej polisy OC?

2007-11-27 13:02

Przeczytaj także: Obowiązkowe OC coraz droższe


Istnieją dwie zasady, które pozwalają uniknąć płacenia podwójnego OC. Pierwsza z nich mówi, że jeśli nie chcemy w kolejnym roku polisowym przedłużać współpracy z obecnym ubezpieczycielem, nie wystarczy, że podpiszemy umowę z nowym zakładem ubezpieczeń. Musimy jeszcze zawiadomić dotychczasowego ubezpieczyciela, że nie chcemy zawierać z nim umowy w kolejnym roku najpóźniej na dzień przed upływem okresu trwania ochrony. Np. ubezpieczenie zawarte jest od dnia 09/05/2007 do dnia 08/05/2007 r. – zatem ostatnim dniem, w którym dotychczasowe towarzystwo ubezpieczeniowe musi otrzymać zawiadomienie jest 07/05/2007 r. To zawiadomienie musi dotrzeć do ubezpieczyciela najpóźniej w w/w dniu. Nie wystarczy, że zostanie w tym dniu np. nadane listem poleconym i mamy takie potwierdzenie. Warto więc wysłać je na kilka dni wcześniej, a w przypadku, gdy zwlekaliśmy do ostatniego dnia – należy je doręczyć osobiście do jakiejkolwiek placówki starego ubezpieczyciela (inspektoratu, oddziału) i zadbać o potwierdzenie przyjęcia pisma w jednostce – np. o pieczątkę z datą na kopii pisma.

Druga zasada mówi, że w sytuacji zakupu używanego samochodu, zbywca ma obowiązek przekazać nam swoją polisę OC. Jeżeli nie odpowiada nam oferta jego ubezpieczyciela, możemy wypowiedzieć umowę w ciągu 30 dni. Najlepiej zrobić to osobiście. Jeżeli nie ma takiej możliwości, wypowiedzenie można wysłać pocztą. Trzeba tylko sprawdzić czy dany zakład ubezpieczeń akceptuje wybraną przez nas formę dostarczenia wypowiedzenia oraz upewnić się, że wypowiedzenie dotrze do ubezpieczyciela przed upływem 30 dni. Jeżeli sprzedający twierdzi, że nie ma wykupionego OC, możemy zażądać od niego potwierdzenia tego faktu na piśmie, lub wystąpić do UFG z zapytaniem, czy faktycznie tak jest.

Czy można coś zrobić jeśli otrzymamy dwa uzasadnione wezwania do zapłaty składki? Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych działając w interesie ofiar wypadków komunikacyjnych, nakłada na właściciela pojazdu mechanicznego obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Jednak w sytuacji, w której posiadamy dwie polisy już pierwsza z nich spełnia powyższy obowiązek. Druga przestaje więc być umową ubezpieczenia obowiązkowego i teoretycznie nie podlega regulacjom wymienionej wyżej ustawy. W związku z tym, zgodnie z art. 812 par. 4 kodeksu cywilnego, który wskazuje, iż "jeżeli umowa ubezpieczenia jest zawarta na okres dłuższy niż sześć miesięcy, ubezpieczający ma prawo odstąpienia od umowy ubezpieczenia, w terminie 30 dni, a w przypadku gdy ubezpieczający jest przedsiębiorcą w terminie 7 dni, od dnia zawarcia umowy". Po upływie tego terminu rozwiązanie umowy może nastąpić w dowolnym terminie jednak wyłącznie za zgodą obu stron. Oznacza to, że liczyć możemy jedynie na dobrą wolę jednego z ubezpieczycieli.

Aby uniknąć trudności najlepiej pamiętać o zasadach wynikających z przepisów prawa i ogólnych warunków ubezpieczenia. Jeśli nieświadomi swoich obowiązków wobec ubezpieczyciela, zawrzemy drugą umowę OC, jest co prawda szansa, że uda nam się wybrnąć z tej sytuacji nie płacąc podwójnej składki. Z całą pewnością nie będzie to łatwe. "Ignorantia iuris nocet”

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: