eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Słaby dolar pomoże GPW?

Słaby dolar pomoże GPW?

2007-09-19 10:36

Przeczytaj także: GPW: traciły koncerny paliwowe


Reakcja na taką decyzję mogła być bardzo różna. Standardową byłaby euforia, a bardziej wyrozumowaną, logiczną, realizacja zysków. Jednak już wcześniej rynek pokazywał, że chce wzrostów, więc pierwszą reakcją mogła być tylko euforia. Euforia, która często kończy zwyżkę. Dlatego też, jak już pisałem wcześniej, ważne jest nie tylko to, jaka była pierwsza reakcja, ale też następny dzień. Jeśli w środę nie nastąpi poważna korekta (wątpliwe) to będzie sygnalizowało, że indeksy będą atakowały poziom rekordu wszech czasów.

O pozostałych rynkach niewiele można powiedzieć. Dolar oczywiście bardzo mocno tracił, ale surowce albo zakończyły sesję przed podjęciem decyzji przez FOMC albo, tak jak ropa kończyły ją 15 minut później, więc czas na reakcję był ograniczony. Cena ropy nieznacznie spadła, a złota i miedzi wzrosła. Upadek dolara powinien jednak ceny surowców podnosić. Ciekaw jestem jak się ma do tego ten fragment komunikatu FOMC, który mówi o „stabilizacji cen”.

Dzisiaj w USA publikowane są bardzo ważne dane makro. Godzinę przed rozpoczęciem sesji dowiemy się, jaka w sierpniu była inflacja w cenach detalicznych (CPI). Gracze szczególną uwagę zwrócą na inflację bazową. Prognozy mówią, że wzrosła o 0,2 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca (2,2 proc. w stosunku rocznym). Gdyby takie były rzeczywiste dane to rynek przyjąłby je z ulgą. Wyższa inflacja przeceniłaby akcje i umocniła dolara. O tej samej porze dowiemy się też ile budów domów rozpoczęto w sierpniu i ilu udzielono pozwoleń. Nie są to dane, które pokazują, jaki jest rzeczywisty obraz sytuacji na rynku nieruchomości, ale nie ulega wątpliwości, że gdyby były lepsze od oczekiwań to pomogłyby posiadaczom akcji. Tylko naprawdę bardzo złe dane mogą pogorszyć nastroje. Będzie też opublikowany stan zapasów ropy i paliw w USA, ale to, jak zwykle, zazwyczaj jest jedynie pretekst (chyba, że dane są niezwykłe) do ruchów cen ropy, które rzadko trwają więcej niż jeden dzień (zazwyczaj nawet krócej). Zwróciłbym uwagę na publikowany przed sesją raport kwartalny Morgan Stanley. To jednak z firm, która może mieć problemy wynikające z ostatnich zawirowań. Gdyby nie utworzyłaby dużych rezerw to rynek przyjąłby ten raport z zadowoleniem (podobnie jak wczoraj raport Lehman Brothers).

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: