eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Polskie TFI inwestują poza Polską

Polskie TFI inwestują poza Polską

2007-07-16 12:10

Przeczytaj także: Polski rynek funduszy inwestycyjnych 2006


Pewne różnice można również dostrzec w składzie portfeli polskich i zagranicznych funduszy inwestycyjnych. Fundusze zagraniczne znaczącą część środków (w niektórych przypadkach nawet ponad połowę) inwestują na moskiewskiej giełdzie (gdzie w ostatnich latach akcje rosły najszybciej), natomiast udział spółek notowanych na GPW waha się od 5 do 22 proc. Natomiast fundusze krajowe inwestujące na rynkach zagranicznych posiadają zazwyczaj w swoich portfelach kilkadziesiąt procent polskich spółek, udział spółek rosyjskich kształtuje się natomiast na zdecydowanie niższym poziomie - kilkuprocentowym. I to prawdopodobnie zaważyło na tym, że stopy zwrotu osiągnięte w 2006 roku przez fundusze zagraniczne (w przypadku J.I. Eastern European Equities 38,8 proc., w przypadku Merrill Lynch IF Emerging Europe 34,4 proc.) były znacząco wyższe niż funduszy krajowych inwestujących w spółki z Regionu (PKO Akcji Nowa Europa FIO 11,7 proc., PZU FIO Akcji Nowa Europa 11,1 proc.).

Dane z początku 2007 roku pokazują jednak, że różnice w stopach zwrotu z funduszy zagranicznych oraz krajowych nie są już tak duże. Jednocześnie, na rynku pojawiają się oferty nowych funduszy krajowych, np. fundusz UniAkcje Nowa Europa FIO, w portfelach których również przeważają akcje spółek rosyjskich, głównie z branży surowcowej. Jest to bardzo atrakcyjna branża. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na surowce naturalne rośnie bowiem wartość spółek, które je wydobywają. Europa Środkowa i Wschodnia jest natomiast zapleczem surowcowym światowej gospodarki. Dzięki funduszom inwestycyjnym również w Polsce można inwestować w akcje takich gigantów jak np. Gazprom. Wybór funduszów inwestujących w rynki Europy Środkowej i Wschodniej jest więc coraz bogatszy, ostateczna decyzja który wybrać, zależy już od nas.

Katarzyna Bogucka, analityk Bankier.pl uważa, że: "Wydaje się, że to już najwyższy czas na przełamanie barier psychologicznych i wyjście z naszymi oszczędnościami na rynki kapitałowe innych państw. Szczególnie atrakcyjny wydaje się być region Europy Środkowej i Wschodniej, gdzie ceny akcji nie są jeszcze tak wygórowane jak na giełdzie warszawskiej.

Osoby mniej doświadczone lub nie mające czasu na dokonywanie bieżących analiz ryków zagranicznych mogą powierzyć swoje oszczędności funduszom inwestycyjnym koncentrującym się na lokowaniu środków w całym regionie Europy Środkowej i Wschodniej a nie tylko w Polsce. Dzięki posiadaniu jednostek uczestnictwa w takich funduszach my – jako inwestorzy indywidualni – będziemy mogli wykorzystać potencjał rozwijających się rynków państw europejskich oraz ograniczyć podejmowane ryzyko dzięki dywersyfikacji geograficznej naszych inwestycji.

Kraje Europy Środkowej i Wschodniej łączy z Polską nie tylko podobna historia, ale także podobna ścieżka rozwoju gospodarczego. Dlatego można spodziewać się, że tak jak w Polsce, również i tam na inwestycjach w akcje będzie można osiągnąć spektakularne zyski. Należy również spodziewać się, że inwestorzy, nauczeni przykładem Polski, będą szybciej reagować na spodziewane wzrosty cen akcji spółek, dlatego warto już teraz pomyśleć o zainwestowaniu części oszczędności bezpośrednio lub za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych w akcje spółek zagranicznych z regionu Europy Środkowej i Wschodniej."

poprzednia  

1 ... 3 4

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: